21/04/2024
Leontario BC 25 25 13 17 - 80 -
Myrmidons BC 16 11 13 20 - 60 -

Ήρθε η νίκη για το Leontario!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν καλύτερα στο παρκέ. Στην επίθεση ο Κοπετίνας μας έδειξε από νωρίς την ευστοχία του σε σουτ δύο πόντων (4/4). Γιουβαννέλης, Βλάχος και Δεδούσης βοήθησαν επίσης επιθετικά μέσα στο ζωγραφιστό. Από τους αντιπάλους Ραχωβίτσας και Νιωτάκης σκόραραν από τη γραμμή του τρίποντο ενώ ο Βενέτης με τον Μπούντα έκαναν τη δουλειά από τη ρακέτα.

Στη δεύτερη περίοδο το Leontario πάτησε το  γκάζι και πήρε μια ευρεία διαφορά, χτίζοντας βάσεις για τη νίκη. Δεδούσης Κοπετίνας και Κωνσταντιδέλης σκόραραν από παντού, με τους αντιπάλους να μην μπορούν να αντιδράσουν. Η άμυνα των γηπεδούχων δεν άφησε πολλά περιθώρια στους Μυρμιδόνες να σκοράρουν. Αυτό που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τους Ραχωβίτσα, Μπούντα και Βενέτη, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 50-27.

Μετά την ανάπαυλα ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε, καθώς οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν με τους Κοπετίνα, Χατζησπύρου και Γιουβαννέλη. Με αυτόν τον τρόπο διατήρησαν τη διαφορά που είχαν χτίσει πριν το ημίχρονο. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν κάποιους πόντους με τους Βενέτη,  Νιωτάκη και Ραχωβίτσα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Leontario συνέχισε να δημιουργεί ωραίες φάσεις στην επίθεση. Κοπετίνας και Βλάχος και Χατζησπύρου έκαναν τη δουλειά έξω από τη ρακέτα, ενώ ο Δεδούσης έκανε ότι ήθελε κάτω από το καλάθι. Αυτό που κατάφεραν οι Μυρμιδόνες ήταν να μειώσουν τη διαφορά με τους Βενέτη, Μπουντά και Τσιμή. Το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού ήταν 80-60.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ανδρέας Κοπετίνας με 21 πόντους 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ,  ενω ξεχώρισε από τους ηττημένους ο Βενέτης Γιώργος με 17 πόντους 12 ριμπάουντ (Double-double).

Leontario ( Κωνσταντιδέλης): Βλάχος 19, Βόσικας 1, Γιουβαννέλης 3, Δεδούσης 27, Κοπετίνας 21, Κωνσταντιδέλης 3, Χατζησπύρου 6

Myrmidons (Πετρόπουλος): Βενέτης 17, Θωμάς, Μπούντας 16, Νιωτάκης 10, Πετρόπουλος,  Ραχωβίτσας 14, Τσιμής 3

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση του  Κοπετίνα!