14/11/2021
Ellinoroston Celtics 11 9 15 10 - 45 -
Chicken Nuggets 22 6 6 12 - 46 -

Ήρθε το πρώτο ροζ για τους Chicken Nuggets!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Chicken Nuggets κέρδισαν τους Ellinoroston Celtics με 45-46 για την πέμπτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2-League, παίρνοντας έτσι το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα!

Εμφανώς καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Chicken Nuggets, καθώς με δύο τρίποντα του Άγγελου Ανδριόπουλου, δύο του Τυροκόμου, 4 πόντους του Βασίλη Ανδριόπουλου και άλλους τόσους του Καρακαϊδού, πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 11-22. Ο Φυλακτός με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 είχαν οι Κοσκίνας, Τσίλης και Ασημάκος.

Στην δεύτερη περίοδο οι κίτρινοι με 4 νέους πόντους του Καρακαϊδού πήραν αέρα 13 πόντων, 13-26, 5:00 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφεραν οι Ellinoroston Celtics πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ήταν να μειώσουν στους 8, 20-28, μετά από τρίποντο του Τσίλη και βοήθειες των Παπαϊάκου – Φυλακτού.

Η αντεπίθεση των πρασίνων συνεχίστηκε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Κοσκίνα και 5 του Φυλακτού, πήραν κεφάλι στο σκορ με 35-34. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Chicken Nuggets και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Τυροκόμο να βάζει 3 πόντους και τον Άγγελο Ανδριόπουλο 2. Σκορ τρίτης περιόδου 35-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Chicken Nuggets, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 39-34, κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να γυρίσουν το ματς και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τυροκόμο με 9 πόντους, αλλά και τεράστιο τρίποντο του Άγγελου Ανδριόπουλου, έφτασαν στη νίκη με 45-46. Ο Κοσκίνας με 6 πόντους έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για τους γηπεδούχους, φτάνοντας πολύ κοντά μάλιστα σε ένα τρομερό buzzer beater στη λήξη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/7 βολές, 20/57 δίποντα και 1/18 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 3/9 βολές, 14/39 δίποντα και 5/35 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Ellinoroston Celtics ο Τσίλης με 9 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Chicken Nuggets ο Καρακαϊδός με 9 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 4/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 κοψίματα.

Ellinoroston Celtics (Κοσκίνας): Φυλακτός 12, Ασημάκος 2, Τσίλης 9 (1), Κοσκίνας 16, Παπαϊάκος 4, Νάστος 2

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος Α.): Κάτσαρης, Τυροκόμος 20 (2), Καρακαϊδός 9, Βυζιργιαννάκης 2, Κωνσταντινίδης, Ανδριόπουλος Α. 11 (3), Ανδριόπουλος Β. 4

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!