30/10/2021
The Roots 5 9 8 13 - 35 -
Greek Freaks 14 12 24 11 - 61 -

Ήρθε το πρώτο ροζ για τους Freaks!

Την πρώτη τους νίκη στον όγδοο όμιλο της D2-League πήραν χθες στον Κολωνό οι Greek Freaks, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Roots με 35-61!

Με τριποντάκι του Λουλουργά και καλάθι του Θοδωρή Ανδραβίζου, οι Roots προηγούνταν με 5-3 στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι έβαλαν μπροστά τις μηχανές τους και με τους Υφαντόπουλο και Θεοχάρη να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας, προσπέρασαν με 5-14!

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, ωστόσο οι Greek Freaks πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 14-26, μετά από τρίποντο του Λεοντιάδη και έμμεσο τρίποντο του Υφαντόπουλου. Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι 4 πόντοι του Λουλουργά και το τρίποντο του Θοδωρή Ανδραβίζου!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Φρικιά φρόντισαν να κλειδώσουν τη νίκη, καθώς με 9 πόντους του Λεοντιάδη, άλλους τόσους του Σκάγκου και δύο τρίποντες βόμβες του Σπύρου Σκλαβενίτη, ξέφυγαν στους 28, 22-50. Λίγα πράγματα από την ομάδα του Σοκολάκη στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Λουλουργά να βρίσκει στόχο δύο φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ. Σκορ τρίτης περιόδου 22-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τους Greek Freaks να φτάνουν εύκολα στη νίκη με 35-61, χάρη σε 4 πόντους του Καπατσώρη και 3 του Σύλλα. Ο Θοδωρής Ανδραβίζος ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους Roots, πετυχαίνοντας στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού 5 πόντους, ενώ από ένα τρίποντο έβαλαν οι Σοκολάκης και Παναγιώτης Ανδραβίζος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 7/41 δίποντα και 6/29 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/12 βολές, 16/39 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Πολυτιμότερος των Roots ο Αργυράκης με 2 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 0/1 τρίποντο, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Greek Freaks ο Υφαντόπουλος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 3/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

The Roots (Λουλουργάς): Δημητρουλάκος, Ζαμπέλης, Ανδραβίζος Θ. 12 (1), Ανδραβίζος Π. 3 (1), Λουλουργάς 15 (3), Παντελάτος, Αργυράκης 2, Σοκολάκης 3 (1)

Greek Freaks (Σκλαβενίτης Σ.): Σκάγκος 11, Λεοντιάδης 14 (4), Υφαντόπουλος 10 (1), Σκλαβενίτης Σ. 10 (2), Σκλαβενίτης Κ., Καπατσώρης 6, Σύλλας 3, Θεοχάρης 7

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Greek Freaks!