23/01/2023
Agrinio Kings 16 6 15 23 - 60 -
Pharmaco Team 13 12 26 12 - 63 -

«Ηρωική» νίκη για την Pharmaco Team!

Την 4η νίκη της πέτυχε η ομάδα της Pharmaco Team με ηρωικό τρόπο ενάντια στους Kings. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν με μόλις 6 παίκτες αυτή τη φορά και έπρεπε να υπερβάλουν εαυτούς για να κερδίσουν τους πιο πλήρεις Agrinio Kings.

Το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες κατάφεραν κάτι σπάνιο μιας και σκόραραν τους περισσότερους πόντους τους έξω από τα 6,75. Μεγάλος πρωταγωνιστής στο ξεκίνημα ο γνωστός  «μπομπερ» του πρωταθλήματος Θοδωρής Σωτηρόπουλος που με 4/5 τρίποντα έδειξε την κλάση και τη φόρμα του. Οι Kings ωστόσο κατάφεραν να προηγηθούν με 16 -13 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σίγησαν από μακριά και βάδιζαν πόντο – πόντο με τον Παναγιώτη Κουδούνα να δίνει ρεσιτάλ σε συγκομιδή ριμπάουντ. Από την άλλη ο Κουτρουμάνος σκοράροντας δεν άφησε τους αντιπάλους να ξεφύγουν στο  σκορ.

Κι ενώ το 22-25 του ημιχρόνου έδειχνε ότι πάμε σε ένα κλειστό ντέρμπι με τις άστοχες επιθέσεις και τις δυνατές άμυνες των δύο ομάδων, η Pharmaco Team με τον Κουδούνα να σκοράρει συνεχώς και τους συμπαίκτες του να σουτάρουν ξανά από μακριά με επιτυχία, πήρε διαφορά 16 πόντων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Kings έπρεπε να αντιδράσουν. Σε συνδυασμό με το 5ο φάουλ του Χολή οι εναπομείναντες 5 της Pharmaco είχαν να αντιμετωπίσουν την κούραση και την έντονη πίεση των αντιπάλων. Λάθη από τη μια,  κλεψίματα και καλάθια με κάθε τρόπο από την άλλη, έφεραν το ματς να κρέμεται ξανά σε μια κλωστή.  Στο σημείο αυτό το ηρωικό μπάσκετ των φιλοξενουμένων παρά τα λάθη και την αστοχία έφερε τελικά τη μεγάλη νίκη.

Φυσικά κατάθεση ψυχής έκαναν και οι 6 παίκτες των Pharmaco, πρώτος σκόρερ ωστόσο  και Bettson Mvp ήταν ο Πάνος Κουδούνας με 20 πόντους, 24 ριμπάουντ, 4 κκοψίματα και 4 κλεψίματα!  Από τους Kings Κουτρουμάνος, Γκρίζης, Καρακώστας και Τζαγκαράκης στην επιστροφή του αυτή την μεταγραφική περίοδο, δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο τέλος.

Τι μας άρεσε:  Ο Πάνος Κουδούνας ήταν ασταμάτητος σε άμυνα και επίθεση για την ομάδα του.

Τι δε μας άρεσε: Οι Kings δεν εκμεταλλεύθηκαν την αριθμητική υπεροχή τους παρά μόνο στην τελευταία περίοδο που προσπάθησαν να κλέψουν τη νίκη από τους «ηρωικούς» αντιπάλους τους.

Agrinio Kings: (Ματσούκας Χρ.) Γκρίζης 8 (2), Καρακώστας 8(2), Κολτσίδας 8, Κουβέλης Θ., Κουβέλης Γρ. 9 (2), Κουτρουμάνος 12 (2), Μπόκας, Πετρόπουλος, Στάμος 4, Τζαγκαράκης 11 (1), Τσιρώνης 8 (2)

Pharmaco Team: (Κονιδάρης Ι.) Βάτσιος 6, Κουδούνας 20, Σταμούλης 7 (1), Σωτηρόπουλος 20 (6), Τσουκαλάς 8, Χολής 2