21/06/2023
Black Mapa 14 7 5 6 - 32 -
Λύκοι 15 10 8 14 - 47 -

Ισοφάρισαν οι Λύκοι!

Σε τρίτο παιχνίδι θα λύσουν τις διαφορές τους οι Λύκοι με την Black Mapa, καθώς η παρέα του Σάββα έφερε στα ίσα την σειρά  κερδίζοντας με 32-47 και έτσι το εισιτήριο για τους "16" της Summer Development League θα κριθεί σε τρίτη αναμέτρηση!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Λύκους, αφού με 6 πόντους του Ιατρού, 5 του Καρακώστα και 4 του Σάββα, προηγούνταν με 5-13, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με 5 πόντους του Καλογερόπουλου, 5 του Γαλανόπουλου και 4 του Γιανναράκη, πλησίασαν στον πόντο, 14-15!

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι κύλισε στο ίδιο μοτίβο, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 21-25, με τον Κούβελα να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους. Λίγα πράγματα επιθετικά για την Black Mapa στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Γιανναράκη να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Γαλανόπουλο 2.

Ακόμη πιο κλειστό ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Κούβελα και βοήθειες των Σάββα - Καρακώστα, οι Λύκοι βρέθηκαν στο +9, 24-33. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 26-33, διαμόρφωσε για την παρέα του Λαζαρίδη ο Γιανναράκης, ενώ νωρίτερα άλλους 2 πόντους είχε ο Καλογερόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 26-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γκρι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Ιατρού, Καχριμάνη και Κούβελα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 32-47. Για την Black Mapa στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καλογερόπουλος, Γιανναράκης και Κρητικός.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/13 βολές, 10/29 δίποντα και 3/27 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/17 βολές, 17/45 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 8, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της Black Mapa ο Γιανναράκης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 6/12 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 7 λάθη και είχε 3 τάπες. Betsson mvp των Λύκων ο Ιατρού με 16 πόντους, έχοντας 2/8 βολές και 7/11 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 5 λάθη.

Black Mapa (Λαζαρίδης): Γιανναράκης 13, Γαλανόπουλος 7 (1), Καλογερόπουλος 11 (2), Παπαναστασόπουλος, Κρητικός 1, Κάπουας, Συλαϊδής

Λύκοι (Σάββας): Πάτρας 3, Σάββας 6, Κούβελας 12 (2), Ιατρού 16, Καχριμάνης 2, Καρακώστας 7, Χαροκόπος 1

Τι μας άρεσε: Η αμυντική λειτουργία των Λύκων!