14/06/2023
Αμόκ 18 19 21 20 - 78 -
Alpinists BC 18 13 11 15 - 57 -

Ισοφάρισε την σειρά η ΑΜΟΚ!

Παίζοντας τρομερό μπάσκετ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΜΟΚ επικράτησε των Alpinists στο Μαζαράκη, ισοφάρισε σε 1-1 και οδήγησε την σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Ένα εξαιρετικό παιχνίδι με τρελό ρυθμό παρακολουθήσαμε στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση και να σκοράρουν από 18 πόντους. Για τους γηπεδούχους οι Βιγικάκης, Τσατσάνης και Ορφανός ξεχώρισαν με την απόδοσή τους, ενώ από την άλλη μεριά το κουπί στην επίθεση τράβηξαν οι Μαγκανιάρης, Μουτεβελής και Παπαντωνίου.

Οι παίχτες της ΑΜΟΚ παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένο και στις δύο μεριές του παρκέ ι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Λάνη και Ορφανό απέκτησαν μικρό μεν, προβάδισμα δε (37-31). Οι Alpinists μπορεί να "κόλλησαν" τα πρώτα λεπτά στην επίθεση, όμως με υπομονή και καλάθια των Μουτεβελή και Καράβη έμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Παρά την αποβολή του Γράψα και την γενική αναστάτωση που προκλήθηκε στο ματς, οι γηπεδούχοι έδειξαν να βρίσκονται σε καλή κατάσταση και με πολυφωνία στην επίθεση "έχτισαν" διψήφια διαφορά 3' πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Τίποτα δεν πήγε καλά για τους φιλοξενούμενους που σκόραραν με το... σταγονόμετρο και βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 58-42.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν την... ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως η προσπάθεια τους έμεινε στο ημιτελής. Οι γηπεδούχοι με τρίποντες "βόμβες" των Βιγικάκη και Τσατσάνη εκτόξευσαν την διαφορά στο +20 και έβγαλαν τέλος στην υπόθεση νίκη. Έτσι, η σειρά θα οδηγηθεί σε τρίτο παιχνίδι και οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν εκεί την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βιγικάκης με double double και 31 πόντους (5/6 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/43 δίποντα, 11/34 τρίποντα και 11/20 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/39 δίποντα, 9/42 τρίποντα και 8/18 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ.

ΑΜΟΚ: Ορφανός 16 (1), Γράψας 2, Τσατσάνης 10 (2), Βιγικάκης 31 (7), Πρωτόπαπας 4, Αβαρκιώτης 5 (1), Λάνη 9, Τριανταφύλλης 1

Alpinists: Μαγκανιάρης 9 (3), Μουτεβελής 20 (6), Καράβης 7, Λιοφάγος 2, Παπαντωνίου 6, Βακρινός 2, Λυμπερόπουλος 2, Ποντίκας, Συκάρης 9

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι γηπεδούχοι στο παρκέ.