10/03/2022
Flood BC 18 27 15 19 - 79 -
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 15 6 15 13 - 49 -

Ισοπεδωτική Flood βλέπει ακόμα και πρωτιά!

Βράδυ Τετάρτης στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων η Flood (9-4) υποδέχθηκε τον Αρχιστράτηγο Βασδέκη (10-3) στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Master League. Ισοπεδωτική εμφάνιση πραγματοποίησε η επιθετικά πολύφωνη ομάδα του Στέφανου Ασπιώτη, επικρατώντας με το εμφατικό 79-49 και ανεβαίνοντας στο 10-4, μία νίκη πίσω από τους Αμφιδέξιους τους οποίους θα αντιμετωπίσει στις 13/3. Με μόλις μια πεντάδα αγωνίστηκε ο Αρχιστράτηγος που, σαν να μην έφτανε αυτό, πραγματοποίησε ίσως το χειρότερο φετινό πρώτο ημίχρονο μένοντας πίσω από νωρίς. Μοναδικός διασωθέντας ο Κωνσταντίνος Μαγκανιάρης (24π., 9 ριμπ.) στην τέταρτη φετινή ήττα της ομάδας του, που θα αντιμετωπίσει κι εκείνη τους Αμφιδέξιους στις 20/3. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σχετικά μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο με την Flood να αποδεικνύεται ελαφρώς πιο αποτελεσματική. Στοχεύοντας στο χαμηλό πόστ εκεί όπου υπερείχε εμφανώς ο Γιάννης Ζαφειρόπουλος (4π., 7 ριμπ.), αλλά και με τα μακρινά σουτ των Μιχάλη Τσάπα (5π.) και Αλέξανδρου Κουσάση (3π.) οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς πολύ καλά στοιχεία. Με τον Κωνσταντίνο Μαγκανιάρη (6π. με 1 τρίπ.) και τον Νίκο Μουτεβελή (5π.) να τον ακολουθεί ο Αρχιστράτηγος παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους, προβληματίζοντας ωστόσο με τα πολλά χαμένα lay up στο transition. Σκορ δεκαλέπτου, 18-15.

Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου έμοιαζε βγαλμένη από το πινακάκι του Στέφανου Ασπιώτη. Η Flood ούσα συγκεντρωμένη και κυρίως ουσιαστική εκμεταλλεύτηκε όλα τα λάθη των αντιπάλων της, διευρύνοντας το υπέρ της προβάδισμα με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου. Αλέξανδρος Κουσάσης (9π. με 1 τρίπ.), Κώστας Γρηγορακάκης (5π.), Μιχάλης (7π.) και Παναγιώτης (4π.) Τσάπας σκόραραν με μεγάλη συνέπεια. Στην αντίπερα όχθη, τίποτα δεν πήγαινε καλά για τον Αρχιστράτηγο. Ο συνήθως διακριθέντας για την ευστοχία του Γιάγκος Καράβης έμοιαζε «ματιασμένος», ενώ και τα συνολικά ποσοστά των τυπικά φιλοξενούμενων (2/6 τρίπ., 7/21 δίπ.) ήταν ιδιαίτερα χαμηλά. Σκορ ημιχρόνου, 45-21.

Αρκετά πιο ισορροπημένο το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με το επιμέρους σκορ να γράφει 15-15 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Οι Κώστας Γρηγορακάκης (4π.) και Μιχάλης Τσάπας (5π.) συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ από πλευράς Αρχιστράτηγου ξεχώρισαν οι Κωνσταντίνος Μαγκανιάρης (6π.), Βασίλης Κυριακίδης (3π.) και Γιάγκος Καράβης (6π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 60-36.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα. Η Flood πάτησε το γκάζι για μερικά ακόμη λεπτά, ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Οι ανάσες του Αρχιστράτηγου Βασδέκη, δικαιολογημένα, είχαν αρχίσει να στερεύουν. Νίκος Μουτεβελής (2π.), Βασίλης Κυριακίδης (3π.) και Κωνσταντίνος Μαγκανιάρης (6π.) σκόραραν για την τιμή των όπλων, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 79-49 στην κόρνα της λήξης.

Στο τέλος του αγώνα, η Flood 27/56 δίποντα, 8/23 τρίποντα και 1/6 βολές. Μάζεψε 57 ριμπάουντ, μοίρασε 20 ασίστ, έκλεψε 14 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης είχε 15/44 δίποντα, 6/31 τρίποντα και 1/6 βολές. Μάζεψε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Μιχάλης Τσάπας με 22 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μαγκανιάρης με 24 πόντους, έχοντας 7/11 δίποντα, 3/13 τρίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ.

Flood (Ασπιώτης) : Βλάχος 6 (4 ριμπ.), Γρηγορακάκης 13 (4 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ.), Ζαφειρόπουλος 15 (16 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ., 1 τρίπ., 1 μπλοκ), Γιοπάνος 3 (6 ριμπ., 1 τρίπ.), Κουσάσης 14 (8 ριμπ., 3 ασί., 3 κλεψ., 2 τρίπ.), Τσάπας Μιχ. 22 (7 ριμπ., 2 ασί., 4 κλεψ., 4 τρίπ., 1 μπλοκ), Τσάπας Παν. 4 (9 ριμπ., 6 ασί.), Ασπιώτης 2 (3 ριμπ., 4 ασί., 2 κλεψ.).

Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Μαγκανιάρης) : Μουτεβελής 7 (7 ριμπ., 2 ασί., 1 τρίπ.), Κυριακίδης 8 (7 ριμπ., 2 τρίπ.), Μαγκανιάρης 24 (9 ριμπ., 7 κλεψ., 3 τρίπ., 1 μπλοκ), Συκάρης 2 (10 ριμπ.), Καράβης 8 (7 ριμπ. 5 ασί.).

Τι μας άρεσε : Τρομερή εμφάνιση για την Flood, δεδομένου και του αντιπάλου. Η ομάδα του Ασπιώτη τα έκανε όλα σωστά στο γήπεδο συγκεντρώνοντας 113 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης (efficiency).