31/05/2024
The Jokers 19 16 21 9 - 65 -
Uncle Drew 33 16 22 24 - 95 -

Έγραψε ιστορία ο Πούρος!

Βράδυ Παρασκευής στο κλειστό του ΓΣ Περιστερίου οι Jokers υποδέχτηκαν τον Uncle Drew για την 6η αγωνιστική της Master Summer League. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τους Ροζή και Πούρο, κέρδισαν το ματς με σκορ 65-95, με τον δεύτερο να σπάει το ρεκόρ με τις περισσότερες ασίστ στην ιστορία του Basketaki!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πάτησαν καλύτερα στο παρκέ. Στα πρώτα λεπτά οι Πουγκακιώτης, Ρούσης και Πιστιόλης πέτυχαν του πόντους. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μέσα σε τρία λεπτά πήραν διαφορά 16 πόντων. Πρωταγωνιστές των επιθέσεων ήταν οι Μιχαλάς, Ροζής και Ελευθεριάδης. Ο Πούρος βοήθησε στο δημιουργικό κομμάτι κάνοντας 8 ασίστ.

Στη δεύτερη περίοδο ο Θείος συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό. Αύξησαν την διαφορά περισσότερο, καθώς εκμεταλλευτήκαν τα  λάθη των αντιπάλων τους. Ο Μπονάτσος έκανε την δουλεία μέσα στο ζωγραφιστό, και ο Ροζής σκόραρε κυρίως με λέι απ. Από την άλλη μεριά οι Γκρι το μόνο που κατάφεραν ήταν να  μειώσουν την διαφορά με τους Πιστιόλη, Κηρύκο και Πουγκακιώτη. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 35-49.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι μπήκαν με άλλο αέρα στο γήπεδο. Στα πρώτα 4 λεπτά έτρεξαν ένα σερι 10-2 και έφτασαν την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό. Πρωταγωνιστές στην επίθεση ήταν οι Απτόσογλου, Τζιτζογλάκης και Σκουντής. Ο Θείος, όμως είχε την απάντηση και στα επόμενα 2 λεπτά εκτόξευσε την διαφορά στους 14 πόντους. Ελευθεριάδης, Μιχαλάς και Ροζής σκόραραν από κάθε σημείο του γηπέδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Με σύμμαχο την άμυνα τους, οι φιλοξενούμενοι μεγάλωσαν και άλλο την διαφορά στο σκορ, φτάνοντάς τη στους 30. Ροζής, Μιχαλάς, Ελευθεριάδης και και Αγγελογιανόπουλος έκαναν την δουλεία στην επίθεση. Αυτό που κατάφεραν οι Jokers ήταν να μειώσουν στο σκορ με τους Πιστιόλη και Σκουντή. Το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης ήταν 65-95.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ιωάννης Ροζής με  28 πόντους, 17 ριμπάουντ και 3 ασίστ (double-double). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξης Πιστιόλης με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Jokers(Φιλιππάκος): Απτόσογλου 3, Κηρύκος 8, Πιστιόλης 19, Πουγκακιώτης 11, Ρούσης 11, Σκουντής 12, Τζιτζογλάκης 4, Φιλιππάκος.

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Αγγελογιαννόπουλος 8, Ελευθεριάδης 13, Κανδηράκης, Μιχαλάς 21, Μπονάτσος 11, Πούρος 8π. Και 22 ασίστ, Ροζής 28, Χριστοδουλόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Οι συνεργασίες στην επίθεση από τους Πούρο και Ροζή!