21/04/2024
House of Buckets 13 10 11 11 - 45 -
Σκουριά Γαλατσίου 12 15 13 13 - 53 -

Ιστορική πρώτη νίκη στην διοργάνωση για την Σκουριά Γαλατσίου!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να γίνουν έμφαση στην άμυνα , γεγονός που δικαιολογείται και από το χαμηλό σκορ στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου(4-6).Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν σε καλή κατάσταση τον Dunga στην πρώτη περίοδο , ο οποίος ήταν ο βασικός λόγος που οι House of Buckets έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +1(13-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως , Η Σκουριά Γαλατσίου ανέβασε στροφές στην απόδοση της και με τον Δουβάρα να κυριαρχεί ανεβάσαν την διαφορά στους 10(15-25).Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση όμως , που με τους Κεγκέρογλου , Κουρκουλο και Dunga μείωσαν την διαφορά στους 4 με το 23-27 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι περίπου τα μισά της τρίτης περιόδου(27-29).Οι γηπεδούχοι φαινόταν να είχαν καλύτερο momentum όμως ένα επιθετικό ξέσπασμα των φιλοξενούμενων , τους έδωσε αέρα έξι πόντων στο φινάλε του δεκαλέπτου(34-40).

Με την έναρξη της τέταρτης και τελευταίας περιόδου , η Σκουριά Γαλατσίου δεν άφησε το πόδι από το γκάζι με την διαφορά να κυμαίνεται στις παρυφές των 10 πόντων περίπου πέντε λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού(38-47 σκορ).Οι House of Buckets προσπάθησαν για την ανατροπή , όμως οι Παπαδόπουλος και Κύργιας είχαν άλλη άποψη οδηγώντας εν τελει την ομάδα τους στην νίκη με το 45-53 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δουβάρας με 21 πόντους , 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Κούρκουλος με 7 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

House of Buckets: Dunga 11,Βολάνης 4 , Καζάσης 2 , Κεγκέρογλου 4 , Κούρκουλος 7 , Ομηρόλης , Τσιγαρίδας Σ 8 , Τσιγαρίδας Λ , Φουντουλάκης 9 , Φωτόπουλος

Σκουριά Γαλατσίου:Δουβάρας 21 , Καπέλης Μ 5, Καπέλης Ι 2 , Κύργιας 12 , Παπαγεωργίου 5 , Παπαγιάννης 2 , Παπαδόπουλος 4 , Σιδέρης 2

Τι μας άρεσε: Η behind the back pass του Παπαδόπουλο στον Κύργια στον αιφνιδιασμό.