03/07/2024
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 9 16 12 17 - 54 -
Πι Stoli α 13 14 12 19 - 58 -

Ισχνό προβάδισμα για τα Πι Stoli α!

Ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων κατάφεραν να πάρουν τα Πι Stoli α από το πρώτο παιχνίδι για τη φάση των «32» της Summer Evolution League κόντρα στον Αρισταίο, καθώς επικράτησαν με 54-58. Σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και πήραν τη νίκη. Ο Αρισταίος παρόλο που παρουσιάστηκε με μία πεντάδα διαθέσιμη ήταν πολύ ανταγωνιστικός και η διαφορά που προέκυψε από το πρώτο παιχνίδι μπορεί να του δίνει ελπίδες για κάτι καλό στη ρεβάνς.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, αλλά σιγά-σιγά βρήκαν τα πατήματά τους. Ο Λιόλιος χτύπησε πίσω από τα 6,75 και έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους (2-6), αλλά ο Αρισταίος αντέδρασε και ισοφάρισε σε 6-6. Ο Ιωαννίδης βοήθησε επίσης στο σκοράρισμα και έτσι τα Πι Stoli α έμειναν μπροστά με 9-13.

Τζίγκος και Δημητράτος έφεραν ξανά το ματς στα ίσα (13-13), όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν φόρα σε εκείνο το σημείο και με ένα σερί 0-9 απομακρύνθηκαν στο 13-22. Οι γηπεδούχοι δεν αγχώθηκαν και βρήκαν την ευκαιρία να φτιάξουν το δικό τους σερί για μία νέα ισοφάριση, με τον Τζίγκο να πρωταγωνιστεί και το σκορ να φτάνει στο 22-22. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τελικά και τη δεύτερη περίοδο με το προβάδισμα στα χέρια τους και πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 25-27.

Ο Δημητράτος ήταν από τους πιο δραστήριους παίκτες του Αρισταίου, αλλά τα Πι Stoli α είχαν απάντηση με Κατσιώτη και Νταμπανλή (33-33). Οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα όταν ο Τζίγκος έγραψε το 37-36, αλλά δεν το χάρηκαν για πολύ, καθώς ο Ιωαννίδης «μίλησε» τελευταίος και με τρίποντη εκτέλεση διαμόρφωσε το 37-39 με το οποίο άφησαν πίσω τη τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους από τη μία να βρίσκουν συνεχώς τρόπους να παραμένουν σε θέση οδηγού και τον Αρισταίο από την άλλη να βρίσκεται σε κοντινή απόσταση. Ο Λιόλιος ανέλαβε δράση λίγο πριν το τέλος και με σερί δικούς του πόντους έκανε το 51-55, ενώ Ιωαννίδης και Σκαλτσής βοήθησαν ώστε τα Πι Stoli α να κρατήσουν μία μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων στο φινάλε, όταν το σκορ έγραψε 54-58.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεώργιος Λιόλιος με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα. Από τον Αρισταίο ξεχώρισε ο Αριστείδης Δημητράτος με 28 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Gjini 7(10ρ.), Δημητράτος 28(6ρ.), Δρόσος 5(5ρ.), Τζίγκος 11(7ρ.), Τούντας 3(8ρ.)

Πι Stoli α (Λιόλιος): Βούλγαρης, Ιωαννίδης 11(6ρ.), Κατσιώτης 5(3ρ.), Κωνσταντινίδης, Λιόλιος 27(4ρ.), Μαυρεδάκης 6(4ρ.), Νταμπανλής 2(5ρ.), Πλάκας, Σκαλτσής 7(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως η πεντάδα του Αρισταίου έμεινε ανταγωνιστική μέχρι τέλους!