27/10/2021
Hood BC 19 10 10 14 - 53 -
Brazzers 9 14 13 7 - 43 -

Ήταν Hood και κέρδισε!

Την δεύτερη νίκη της στην Elite πανηγύρισε η Hood, που επικράτησε δύσκολα των μαχητικών Brazzers στο κλειστό του Κολωνού με 53-43,τους οποίους παράλληλα ανάγκασε στην δεύτερη ήττα τους στην σεζόν.

Από το πρώτο δεκάλεπτο η Hood μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παρκέ και επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της. Με τους Πρωτόγερο, Σολδάτο και Λαύκα να σημειώνουν 7 και από 6 πόντους αντίστοιχα η Hood προηγήθηκε με 19-9 με το τέλος της περιόδου. Για τους Brazzers, 6 πόντους έβαλε ο Ορέστης Κούρογλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Brazzers βελτίωσαν πολύ την άμυνα τους και με τον Γιάννη Αμπάζογλου να σημειώνει 5 πόντους, έτρεξαν ένα επιμέρους 14-10 και μείωσαν στους 6, 29-23 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για την ομάδα του Πατσάκα, 4 πόντους έβαλε ο Τόλης Λαύκας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Brazzers συνέχισαν να είναι πιεστικοί και ροκάνισαν κι άλλο την διαφορά. Αμπάζογλου, Χαλκιόπουλος και Βαρθολομαίος ηγούνταν στο σκοράρισμα με τους «λευκούς» να μειώνουν στους 3, 39-36 με το τέλος της περιόδου. Για την Hood, που είχε τα ηνία αλλά δυσκολευόταν 5 πόντους σημείωσε ο Χαριτόπουλος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο στο ματς. Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Πατσάκα ήταν πιο ψύχραιμη, έβαλε μεγάλα σουτ με τους Σολδάτο και Χαριτόπουλο και κατάφερε να πανηγυρίσει την δεύτερη νίκη της στην Elite με 53-43. Οι Brazzers, έκαναν την χειρότερη φετινή τους εμφάνιση και δικαίως ηττήθηκαν.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Τόλης Λαύκας με 10 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 λάθος και 5 τάπες, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάρκος Χαλκιόπουλος με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη και 2 τάπες.

Συνολικά η Hood είχε 21/68 εντός πεδιάς, 4/20 τρίποντα και 7/10 βολές. Πήρε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα, έκανε 16 λάθη και 6 τάπες. Από την άλλη, οι Brazzers είχαν 18/65 εντός πεδιάς, 4/24 τρίποντα και 3/14 βολές. Πήραν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 2 τάπες.

Hood (Πατσάκας): Σολδάτος 14, Γιάτσε, Πρωτόγερος 13, Ποστόλλι 2, Σαρρής 3, Λαύκας 10, Στεφόπουλος 2, Μπέσιος 2, Milicevic, Χαριτόπουλος 7.

Brazzers (Μπάρμπας): Αμπάζογλου 11, Δαρδαμάνης 4, Βαρθολομαίος 5, Κωνσταντίνου, Κούρογλου 8, Μπάρμπας 3, Χαλκιόπουλος 7.

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός που είχε το παιχνίδι και το ενδιαφέρον που είχε σε όλη την διάρκειά του!