09/05/2023
Μία + Μία 9 7 11 15 - 42 -
Λύκοι 12 11 15 14 - 52 -

Ήταν Λύκοι και κέρδισαν ξανά!

Το βράδυ της Τρίτης στο Athens Sports Hall οι Λύκοι επικράτησαν της Μία συν μία με 42-52, εφαρμόζοντας την κλασσική αμυντική τους συνταγή και διπλασιάζοντας παράλληλα τις νίκες τους στον 6ο όμιλο της Summer Development League.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι μετέπειτα νικητές στο ξεκίνημα του αγώνα, σκοράροντας με αξιοσημείωτο πλουραλισμό, αφού κατάφεραν να βρουν λύσεις από 7 διαφορετικούς παίκτες. Σε απόσταση ενός σουτ παρέμεινε η γηπεδούχους ομάδα, χάρη στα καλάθια των Θεοφίλη (3π.), Κολυπέρα (2π.), Αλβέρτου (2π.) και Γερόλυμου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, το σκηνικό δεν άλλαξε. Διατηρώντας την πολυφωνία και με τον Ζουρνατσίδη (5π.) να ξεχωρίζει, οι Λύκοι παρέμειναν σε θέση οδηγού. Σε ρηχά νερά κινήθηκε η Μία συν Μία, σκοράροντας μόλις 7 πόντους με πρωταγωνιστή τον Δάσκαλο (6π.). Σκορ ημιχρόνου, 16-23.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων βελτιώθηκε, με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-15. Δάσκαλος (4π.), Κολυπέρας (3π.), Αλβέρτος (2π.) και Γερόλυμος (2π.) τράβηξαν κουπί από πλευράς γηπεδούχων, ενώ οι Λύκοι απάντησαν με Δρόσο (4π.), Κουρούβανη (4π.), Ιατρού (2π.), Ζουρνατσίδη (2π.) και Πάτρα (2π.) κλείνοντας την τρίτη περίοδο με διψήφιο προβάδισμα για πρώτη φορά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 27-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μία συν Μία επιχείρησε να επιστρέψει με αντεπίθεση διαρκείας και επικρατώντας για πρώτη φορά σε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου (15-14). Τα μεγάλα καλάθια των Γερόλυμου (7π.), Δάσκαλου (4π.) και Αλβέρτου (2π.) δεν απεδείχθησαν αρκετά όμως. Οι Λύκοι διαχειρίστηκαν έξυπνα την κατάσταση, ενώ οι 7 πόντοι του αρχηγού Άρη Σάββα ήρθαν στο πιο κατάλληλο σημείο, απλοποιώντας εκ νέου την υπόθεση νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, η Μία συν Μία είχε 15/49 δίποντα, 1/11 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Λύκοι είχαν 17/56 δίποντα, 2/11 τρίποντα και 12/20 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και  1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναμέτρησης αναδείχθηκε Βαγγέλης Ιατρού με 6 πόντους, έχοντας 2/8 δίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 8 ριμπαόυντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 27 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Δάσκαλος με 14 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και ήταν αλάνθαστος σε 18 λεπτά συμμετοχής.

Μία συν μία (Θεοφίλης) : Αλβέρτος 7, Γερόλυμος 11 (1), Δάσκαλος 14, Θεοφίλης 3, Κολυπέρας 6, Μοναστηριώτης, Σπανίδης 1, Τζοτζόκος, Φιλιππίδης.

Λύκοι (Σάββας) : Αρβανίτης 2, Δρόσος 5, Ζουρνατσίδης 11 (1), Ιατρού 6, Καρακώστας Αλ. 4, Κουρούβανης 7, Πάτρας 5, Σάββας 8 (1), Σταυρινούδης 2, Χαραλαμπίδης 2, Χαροκόπος.

Τι μας άρεσε : Κάποιες όμορφες συνεργασίες των δύο ομάδων.