17/12/2021
Most Wanted 12 15 15 16 - 58 -
Skroutz 4 6 7 7 - 24 -

Ήταν σοβαροί και κέρδισαν οι Most Wanted!

Το έκαναν και δεν… ήταν εύκολο το απόγευμα για τους Most Wanted, με την παρέα του Σάκη Καραμασιώτη να παίζει κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ και να κερδίζει την αναμέτρηση απέναντι στους Skroutz, με το ευρύ 58-24.

Στον… ρυθμό τους έβαλαν οι Skroutz τους γηπεδούχους, με την παρέα του Λεωνάκη να στηρίζεται στην καλή αμυντική της λειτουργία και να κρατάει τους καφέ σε χαμηλή παραγωγικότητα επιθετικά, μη μπορώντας όμως να εκμεταλλευτεί αυτό το καλό της διάστημα, καθώς οι βιαστικές επιλογές στο επιθετικό μισό, τους έβαλαν στο τέλος της πρώτης περιόδου πίσω στο σκορ με 12-4, με τους Μπλιθικιώτη και Καραμασιώτη να ξεχωρίζουν.

Ο Παπακωνσταντίνου ήταν πολύ καλός στο επόμενο δεκάλεπτο του αγώνα, βοηθώντας τους Most να κρατήσουν τη διαφορά σε.. διψήφια επίπεδα, με τους Πουλή και Λεωνάκη να βάζουν πόντους στο… σακούλι των Skroutz, σε μια περίοδο με όμορφες φάσεις, πολλούς αιφνιδιασμούς, με το σκορ να κλείνει στο 27-10  για ημίχρονο.

Με διάθεση να μπουν στο παρκέ και να… καθαρίσουν τον αγώνα εμφανίστηκαν οι γηπεδούχοι, με τον Ελευθεράκη να έχει κέφια στο δημιουργικό κομμάτι και τον Νικολάου στο εκτελεστικό, με τα λάθη των Skroutz στην συγκεκριμένη περίοδο να είναι τόσα, όσο να μην τους επιτρέπουν μείωση της ψαλίδας του σκορ, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 42-17.

Η τελευταία περίοδος δεν επεφύλασσε κάποια έκπληξη, με τους παίκτες των δύο ομάδων να βρίσκουν χώρο και χρόνο να τρέξουν και να παίξουν πιο ελεύθερα, μακρυά από συστήματα και τακτικές, με το τελικό σκορ να είναι το 58-24 για Most Wanted.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Παπακωνσταντίνου, κάνοντας αθόρυβη δουλειά, με 21 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από Skroutz ξεχώρισε ο Άγγελος Καντιδάκης με 7 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 23/54 δίποντα, 1/26 τρίποντα, 9/13 βολές, 67 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 14 κλεψίματα και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/39 δίποντα, 1/14 τρίποντα, 1/7 βολές, 37 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη.

Most Wanted (Καραμασιώτης) : Ελευθεράκης 6, Παπακωνσταντίνου (21 ριμπ.), Καραμασιώτης 4, Παπαδόπουλος 19, Μπλιθικιώτης 4, Λαγωνικάκος 2,  Μήτσης 7, Πίκουλης 9 (10 ριμπ.) Μιτζέλος 3, Νικολάου 4.

Skroutz (Λεωνάκης) : Πουλής 11, Καντιδάκης 7 (11 ριμπ.), Καρανατσίδης, Βαρβιτσιώτης, Λεωνάκης 4, Παπαδόπουλος 2, Φέτσιος.

Τι μας άρεσε: Το υπέροχο κλίμα ανάμεσα στις 2 παρέες!