24/12/2021
Thunder 12 18 20 16 - 66 -
Tebelwolves 11 15 11 24 - 61 -

Ήταν σοβαρή και πέρασε η Thunderblaze!

Ούσα σοβαρή στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και εκμεταλλευόμενη κάθε αδυναμία των Tebelwolves, η παρέα του Αγγελου Καραγιαννάκη πήρε τη νίκη – πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου, με σκορ 66-61.

Γύρισαν με υπομονή τη μπάλα απέναντι στη ζώνη των Tebelwolves οι γηπεδούχοι, με τον Τζουρτό να νιώθει.. ζεστός από νωρίς και να δίνει ένα μικρό προβάδισμα στην Thunderblaze με 12-11, με τον Ζάτα από την αντίπερα όχθη να ξεχωρίζει επιθετικά.

Ο Καραγρηγορίου με κάθε δυνατή ευκαιρία προσπαθούσε να τρέξει και να ανοίξει τον ρυθμό για τους γκρι, ο Μασοκώστας εμφανίστηκε και αυτός επιθετικά, με τη διαφορά να πέφτει στο καλάθι στα μέσα της περιόδου (20-18). Ένα buzzer beater τρίποντο του Πάλλη έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του να κρατάει το προβάδισμα με 30-26.

Ο Άγγελος ο Καραγιαννάκης… ανέβασε ρυθμούς με την επανέναρξη του δεύτερου μέρους, με τρία απανωτά τρίποντά του και τρία από Τσιούφη, Νάκο και Πάλλη να εκτοξεύουν τη διαφορά στο + 16 (47-31), με την παρέα του να ολοκληρώνει το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 50-37.

Οι προσπάθειες των Tebelwolves για τη διεκδίκηση της νίκης δε σταμάτησαν στην τέταρτη περίοδο, με τους Καραγρηγορίου, Μασοκώστακαι Ζάτα να πιέζουν για την ανατροπή, με την Thunderblaze όμως να είναι… κυνική εκεί που πρέπει, φτάσαμε στο τελικό 66-61 και την πρόκριση των γηπεδούχων!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Καραγιαννάκης με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, μια ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 3 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μασοκώστας με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/34 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 7/11 βολές, 36 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/44 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 7/13 βολές, 44 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα και 9 λάθη.

Thunderblaze (Κοκκινάκης) :Καραγιαννάκης 24, Ζαΐμης 9, Νάκος 6, Μπούτος 2, Τσιούφης 7, Εμμανουηλίδης 2, Πάλλης 9, Τζουρτός 7.

Tebelwolves (Καρπούζος) :Καραγρηγορίου 10, Τζερεμές 2, Μασοκώστας 21, Καρπούζος 2, Ζάτας 16 (12 ριμπ.), Γεράνιος 10.

Τι μας άρεσε : Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!