30/03/2022
Thunder 25 22 17 18 - 82 -
Στιφάδο Bulls 19 24 25 23 - 91 -

Ήταν θέμα εμπειρίας για Stifado!

Έπειτα από μια καταπληκτική πραγματικά αναμέτρηση, η Thunderblaze με τους Stifado Bulls ήρθαν αντιμέτωποι στο κλειστό του Κολωνού, με τους δεύτερους να παίρνουν τη νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση στη φάση των 16 του κυπέλλου με τελικό σκορ 82-91.

Καταπληκτικός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης για τις δύο παρέες, με τον Πάλλη να ντύνεται… Κλέι Τόμσον και να εκτελεί τρεις φορές σε μικρό χρονικό διάστημα, με τη Thunderblaze να ανοίγει την ψαλίδα του σκορ και να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 25-19, με τον Μπασδάνη και τον Πρόκο από Bulls να ζεσταίνονται.

Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν, οι Jay και Ρουμελιώτης ανέβασαν ρυθμούς και στάθηκαν στο… πλευρό του εκπληκτικού Πρόκου, με τους Ταύρους να περνούν μπροστά και να δείχνουν πως ελέγχουν την αναμέτρηση, με το ημίχρονο να κλείνει εν τέλει στο άκρως ισορροπημένο 47-43 με καλάθι του Πάλλη, με το δεύτερο ημίχρονο να αναμένεται… καυτό!

Ένα τρίποντο από τον Πρόκο και άλλο ένα από τον Βασίλη τον Μπασδάνη “τούμπαραν” το παιχνίδι, με το γρήγορο 0-8 σερί των Stifado να… χρωματίζει την αναμέτρηση. Ο Τσάτσας με τον Καραγιαννάκη προσπάθησαν να φέρουν ξανά το παιχνίδι στο καλάθι αλλά δεν τα κατάφεραν, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 64-68.

Ο Μπασδάνης ήταν εκεί για τους φιλοξενούμενους στο κρίσιμο σημείο, ο Καττής με τον Τσελεμπή έδωσαν λύσεις στο ποστ και κάπως έτσι η παρέα του Πρόκου έφτασε στη νίκη και συνάμα την πρόκριση, με τελικό σκορ 82-91.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Πρόκος με 29 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από Thunderblaze ξεχώρισε ο Σάκης ο Πάλλης με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 21/38 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 10/21 βολές, 36 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 4 κλεψίματα και 12 λάθη. Συνολικά οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/49 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 19/23 βολές, 39 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 5 λάθη.

Thunderblaze (Λαγός) : Κυπριανός 10, Καραγιαννάκης 9, Λαγός 12, Τσάτσας 13, Εμμανουηλίδης 5, Πάλλης 18 (11 ριμπ.), Γεωργίου 15.

Stifado Bulls (Κοσμίδης) : Ρουμελιώτης 3, Πρόκος 29 (11 ριμπ.), Τσελεμπής 10, Χριστόπουλος 8, Πολίτης 15, Παγουλάτος 2, Μπασδάνης 12, Καττής12.

Τί μας άρεσε : Η θέληση της Thunderblaze να χτυπήσει το παιχνίδι στα… ίσα!