14/12/2022
Titans 19 21 22 16 - 78 -
Ιπ-πότες 6 14 6 12 - 38 -

Ήταν «Τιτάνες»!

Ένα εύκολο βράδυ, στο οποίο δεν αντιμετώπισαν καμία δυσκολία, πέρασαν την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου οι Titans που πήραν μία ακόμα νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στους Ιπ-πότες με το εμφατικό 78-38. Με όπλο τους την άμυνα οι Titans στρίμωξαν τους αντιπάλους τους, οι οποίοι δυσκολεύτηκαν αρκετά να βρουν λύσεις στο αντίπαλο καλάθι. Πλέον οι γηπεδούχοι έχουν ρεκόρ 5-2, ενώ αυτή ήταν η 7η ήττα για τους Ιπ-πότες που δεν έχουν πανηγυρίσει νίκη.

Οι Titans μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, έδειχναν αρκετά ορεξάτοι στο παρκέ και κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά. Ο Γλαράκης με την ενέργειά του ταλαιπώρησε την αμυντική λειτουργία των αντιπάλων, ενώ είχε συμπαραστάτη και τον Κατσιφή που στο πρώτο δεκάλεπτο είχε 6 πόντους. Από την άλλη, Ντούκα και Πεπόνης ήταν οι μόνοι που σκόραραν στην πρώτη περίοδο από τους φιλοξενούμενους, ενώ ο δεύτερος χάρισε την φάση της αναμέτρησης καθώς πέτυχε καλάθι από το κέντρο του γηπέδου. Το σκορ στο τέλος της περιόδου έγραψε 19-6 υπέρ των Titans.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε κι άλλο. Οι Ιπ-πότες όσο περνούσε ο χρόνος είχαν αργές επιστροφές, ενώ έγιναν και λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοί τους. Τόσο ο Μπαμπάτσικος όσο και ο Π. Μιχάκης ήταν «ζεστοί» πίσω από την γραμμή του τριπόντου και έφεραν το σκορ στο 32-11. Λύσεις έδωσε από κοντά και ο Κεκεμπάνος με το +20 να είναι η διαφορά του σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40-20).

Θα μπορούσε κανείς να πει πως με αυτό το προβάδισμα στα χέρια τους οι Titans θα ήταν πιο χαλαροί στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο αυτό δεν πέρασε καν από το μυαλό των γηπεδούχων. Οι εκτελέσεις πίσω από τα 6,75 ήταν όλο και πιο συχνές, με τον Γλαράκη να βρίσκει δύο συνεχόμενα τρίποντα και να κάνει το 53-24, ενώ και ο Κατσίφης συνέχισε το έργο του συμπαίκτη του από το τρίποντο. Ο Μούρτζος προσπαθούσε να δώσει ανάσα στην ομάδα του αλλά το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους Titans να προηγούνται με 62-46.

Το τέταρτο δεκάλεπτο, όπως αποδείχθηκε, ήταν μία τυπική διαδικασία για να μάθουμε ποιο θα είναι το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν αντίσταση από τους Ιπ-πότες που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν. Ο Γλαράκης, παρά το γεγονός πως όλα είχαν κριθεί, συνέχισε να βγάζει ενέργεια στο παρκέ, ενώ ο Ηλιαδάκης όπως και ο Π. Μιχάκης συνέχισαν το… βιολί τους με εύστοχα τρίποντα. Έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε και το 78-39 ήταν το τελικό σκορ, με τους Titans να πανηγυρίζουν την 5η νίκη τους.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος Γλαράκης που μέτρησε 18 πόντους, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα και 6 ριμπάουντ συνολικά στο παιχνίδι.

Οι Titans είχαν 19/44 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 7/14 βολές και 57 ριμπάουντ. Παράλληλα, μέτρησαν 24 ασίστ, 13 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ. Από την άλλη, οι Ιπ-πότες είχαν 13/42 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 1/2 βολές και 39 ριμπάουντ. Όσον αφορά τις ασίστ είχαν 11, ενώ μέτρησαν και 5 κλεψίματα και 15 λάθη.

Titans (Ηλιαδάκης): Γλαράκης 18(6ρ.), Τσίτσος 4(14ρ.), Α. Μιχάκης 8(3ρ.), Ηλιαδάκης 8(8ρ.), Κατσιφής 10(10ρ.), Μπαμπάτσικος 11(4ρ.), Π. Μιχάκης 19(12ρ.)

Ιπ-πότες (Κεκεμπάνος) :Ντούκα 3(4ρ.), Παπαδόπουλος 2(7ρ.), Μούρτζος 8(7ρ.), Πεπόνης 3(4ρ.), Μπαρδούσης 4(4ρ.), Κεκεμπάνος 5(4ρ.), Παπασημακόπουλος 4(5ρ.), Σκανδάλης 4(2ρ.), Τσιούφης 5(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλε ο Γλαράκης παρά το γεγονός πως το παιχνίδι είχε κριθεί.