19/10/2024
Kasonic Beers 21 13 21 14 - 69 -
Valhalla Phantoms 16 5 11 15 - 47 -

"Ηχηρή" πρεμιέρα για τους Kasonic Beers!

Οι Kasonic Beers ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, προηγήθηκαν με 9-0 στο δίλεπτο και τελικά με 5 πόντους του Μπακούρου, 5 του Εμμανουήλ και τρίποντα των Ζυγούρη - Προσηλιακού, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 21-16. Η τετράδα Κρινή, Βέργου, Κυριακουλάκου και Τσινιόκα έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 4 πόντους έκαστος.

Με τρίποντο του Παπαϊωάννου και καλάθι του Τσινιόκα, οι Valhalla's Phantoms πλησίασαν στο καλάθι, 23-21, 5:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με 7 συνεχόμενους πόντους του Εμμανουήλ, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 34-21!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο  Καρακωνσταντής πήρε μπρος και με 8 δικούς του πόντους, 5 του Alla και 5 του Μπακούρου, κλείδωσαν ουσιαστικά τη νίκη για την παρέα του Ζυγούρη, με τη διαφορά να φτάνει τους 30, 55-25. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 23, 55-32, με τους Φλάκα και Γεωργακά να έχουν από 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 55-32!

Στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι οι "Μπύρες" έφτασαν εύκολα στη νίκη με 69-47, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μπακούρου, Προσηλιακού, Καρακωνσταντή, Alla και Εμμανουήλ. Για τους Valhalla's Phantoms στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Βέργος, Τσινιόκα και Κότσιρας.

Novibet MVP των Kasonic Beers ο Εμμανουήλ με 16 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 3/5 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Valhalla's Phantoms ο Τσινιόκα με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/12 δίποντα, ενώ μάζεψε 21 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες.

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Μπακούρος 13 (2), Ασημακόπουλος 3, Προσηλιακός 7 (1), Λύκος 3, Εμμανουήλ 16 (2), Ζυγούρης 3 (1), Καρακωνσταντής 13 (3), Alla 11

Valhalla's Phantoms (Γεωργακάς): Βέργος 9 (1), Τσινιόκα 10, Παπαϊωάννου 3 (1), Κρινής 8, Κοκόλας, Γεωργακάς 4 (1), Φλάκας 6, Κότσιρας 2, Κυριακουλάκος 5

Τι μας άρεσε: Η εικόνα των Kasonic Beers από τα μισά της δεύτερης περιόδου μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου!