18/10/2023
Kourkoutes All-Star 4 5 13 19 - 41 -
Skroutz 12 16 15 10 - 53 -

Ξανά άρχισαν οι προσφορές στο Skroutz!

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για το Skroutz το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena, μετά την επικράτηση απέναντι στους Kourkoutes All Star με τρόπο πιο εύκολο από ο,τι δείχνει το τελικό 41-53.

Εκμεταλλευόμενοι το μουδιασμένο ξεκίνημα των Κουρκουτών, το Skroutz έχτισε από νωρίς μια μικρή διαφορά, χάρη στα καλάθια των Μητσοτάκη (5π.), Δούμα (4π.) και Αυγουλή (3π.). Σε πολύ ρηχά κινήθηκαν στο ξεκίνημα οι ερυθρόλευκοι, βρίσκοντας κάποιες περιορισμένες λύσεις από τους Βασιλόπουλο (2π.) και Λιώδη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 4-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι Kourkoutes All Star παρέμειναν πολύ μακριά από τον καλό τους εαυτό, σκοράροντας μόλις 5 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, το Skroutz συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια και με πρωταγωνιστές τους Παπαδόπουλο (5π.), Μητσοτάκη (4π.), Χριστοφύλλη (2π.), Μερεμέτη (2π.) και Δούμα (2π.), κλείνοντας το ημίχρονο στο +19. Σκορ ημιχρόνου, 9-28.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Σαρακηνού άρχισε να βρίσκει τον καλό της εαυτό. Με καλάθια των Σταθάτου (6π.), Καβρουλάκη (3π.), Λιώδη (2π.) και Νίνου (2π.) οι Kourkoutes έβγαλαν αντίδραση, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να πλησιάσουν τους αντιπάλους τους. Οι μετέπειτα νικητές διατήρησαν τα ηνία, επικρατώντας μάλιστα στο επιμέρους σκορ και της τρίτης περιόδου με καλάθια των Μερεμέτη (6π.), Ξένου (4π.), Παπαδόπουλου (3π.) και Μητσοτάκη (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 22-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Kourkoutes πείσμωσαν και βρίσκοντας επιτέλους ρυθμό επιθετικά βελτίωσαν σημαντικά την εικόνα τους, με τους Σταθάτο (7π.), Νίνο (5π.), Πηξομάτη (3π.), Καβρουλάκη (2π.) και Γαλαριώτη (2π.) να σκοράρουν. Το Skroutz βασίστηκε εκ νέου στα μακρινά σουτ του Παπαδόπουλου (6π.) και τις επιθετικές εμπνεύσεις των Ξένου (2π.) και Δούμα (2π.), σφραγίζοντας έτσι τη δεύτερη φετινή νίκη της ομάδας τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Kourkoutes All Star είχαν 14/44 δίποντα, 3/29 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη. Στον αντίποδα, το Skroutz είχε 14/38 δίποντα, 8/28 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 14 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Ξένος με 6 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα, ½ τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Νίκας με 9 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Kourkoutes All Star (Σαρακινός) : Βασιλόπουλος 2, Γαλαριώτης 2, Ζαφειρόπουλος 2, Καβρουλάκης 5, Λιώδης 5, Νίνος 9 (1), Πηξομάτης 3 (1), Σαρακινός, Σταθάτος 13 (1).

Skroutz (Παπαδόπουλος) : Αυγουλής 3 (1), Δούμας 8, Μερεμέτης 8, Μητσοτάκης 12 (2), Ξένος 6 (1), Παπαδόπουλος 14 (4), Χριστοφύλλης 2.

Τι μας άρεσε : Κάποιες όμορφες συνεργασίες των δύο ομάδων.