26/06/2023
The Jokers 14 20 10 22 - 66 -
Uncle Drew 17 14 14 26 - 71 -

Τρίποντη ραψωδία οι Jokers, πρόκριση όμως για τον Uncle Drew!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Athens Sports Hall ο Uncle Drew πήρε τη δεύτερη νίκη που χρειαζόταν και τσέκαρε το εισιτήριο για QuarterFinals της Summer Master League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τους νεοσύστατους Buscados ! Σπουδαία εμφάνιση από την ομάδα του Τριαντάφυλλου Χατζημιχαήλ, η οποία έδωσε απαντήσεις σε όσους την αμφισβήτησαν, φέρνοντας τον “Θείο” στα όριά του και σουτάροντας από την περιφέρεια με το εκπληκτικό 63%. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι τυπικά γηπεδούχοι Jokers, με τους μετέπειτα νικητές να ισορροπούν γρήγορα την κατάσταση, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με πρωταγωνιστές τους Αγγελογιαννόπουλο (8π.), Στρατηγαρέα (6π.) και Ελευθεριάδη (2π.). Για τους Jokers τα πρώτα καλάθια σημείωσαν οι  Αγγελάκης (6π.), Απτόσογλου (6π.) και Ρούσης (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Jokers εκτόξευσαν το περιφερειακό τους ποσοστό, σκόραραν με μεγάλη συνέπεια χάρη στους Αγγελάκη (8π.), Ρούση (4π.), Τζιτζογλάκη (3π.), Απτόσογλου (3π.) και Μενουδάκο (2π.) και δείχνοντας αποφασισμένοι να πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους. Στην αντίπερα όχθη, ο Drew παρέμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, παρά την αξιοσημείωτη πολυφωνία στο επιθετικό σκέλος (6 διαφορετικοί σκόρερ σε αυτό το διάστημα) και έκλεισε το ημίχρονο στο -3. Σκορ ημιχρόνου, 34-31.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε, με το επιμέρους σκορ να γράφει 10-14 και τους Τσερώνη (4π.), Κανδηράκη (3π.), Χαλκιόπουλο (3π.), Ελευθεριάδη (2π.) και Στρατηγαρέα (2π.) να βάζουν σε θέση οδηγού την ομάδα τους μετά από ώρα. Οι Jokers από την άλλη, παρότι βρήκαν κάποιες λύσεις από το δίδυμο των Φιλιππάκου (6π.) και Ρούση (4π.), αντιμετώπισαν κάποια κενά διαστήματα και απώλεσαν το προβάδισμα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 44-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μας προσέφεραν μοναδικό θέαμα με άφθονο σασπένς, συνεχείς εναλλαγές και 48 πόντους αθροιστικά. Ρούσης (7π.), Αγγελάκης (5π.), Φραγκογιάννης (4π.), Απτόσογλου (3π.) και Φιλιππάκος (3π.) πάλεψαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, όμως ο Drew έδειξε ικανός να κερδίζει ακόμη και στην κακή του μέρα. Με την τριπλέτα των Κανδηράκη (7π.), Στρατηγαρέα (7π.) και Τσερώνη (7π.) να φωνάζει “παρών” την κρίσιμη ώρα ο “Θείος” απέφυγε τα μπλεξίματα και εν τέλει σκούπισε τη σειρά.

Στο τέλος του αγώνα, οι Jokers είχαν 11/40 δίποντα, 13/29 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν μόλις 4 λάθη. Στον αντίποδα, ο Uncle Drew είχε 19/36 δίποντα, 7/25 τρίποντα και 12/22 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Στρατηγαρέας με 7/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Αγγελάκης με 19 πόντους, έχοντας ½ βολές, 5/10 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Jokers (Χατζημιχαήλ) : Αγγελάκης 19 (5), Απτόσογλου 12 (4), Μενουδάκος 3, Ρούσης 17 (1), Τζιτζογλάκης 3 (1), Φιλιππάκος 8 (2), Φραγκογιάννης 4.

Uncle Drew (Κανδηράκης) : Αγγελογιαννόπουλος 10 (2), Διονυσόπουλος, Ελευθεριάδης 9 (1), Κανδηράκης 12 (2), Στρατηγαρέας 17, Τσερώνης 16 (1), Χαλκιόπουλος 7 (1).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε!