16/12/2022
Collectors 11 14 18 25 - 68 -
Athens Bucks 14 15 10 14 - 53 -

Και άργησαν οι Collectors!

Το πρώτο φετινό ροζ φύλλο αγώνα πανηγύρισε η παρέα των Collectors, επικρατώντας στο ΓΣΠ των Athens Bucks με τελικό σκορ 68-53, για την Evolution κατηγορία!

Ήταν τόσο ισορροπημένη και... θολή η κατάσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες, που σχεδόν καμία φορά η διαφορά δεν ξέφυγε για πάνω από δύο πόντους, με τον εξαιρετικό ριμπάουντερ Κυριάκου να κάνει θραύση για Collectors και τον Σπυριδωνίδη να ευθύνεται για το προβάδισμα των Bucks με 11-14.

Ο Παπασπύρου ανέβηκε δημιουργικά και εκτελεστικά, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προς στιγμής το προβάδισμα στα μέσα του δεκαλέπτου. "Καυτός" Ρετουνιώτης και άμεση απάντηση από την ομάδα του Γκορίτσα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-29 για Athens Bucks.

Λαγός, Γαζεπίδης και Αγγελομάτης μπήκαν με περίσσια ενέργεια στο παρκέ και φάνηκε να βάζουν τους Collectors σε σωστό... δρόμο. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν την... άνεση των προηγούμενων δεκαλέπτων στον επιθετικό τομέα και παρά τα καλάθια των Αμανατίδη και Ρετουνιώτη, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 43-39 για τρίτη περίοδο.

Οι Collectors το ήθελαν πολύ και φάνηκε, με... ψυχή έβαλαν κάποια όμορφα καλάθια με Παπασπύρο και Αγγελομάτη και έφτασαν στην παρθενική τους φετινή νίκη, με τελικό σκορ 68-53!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κυριάκου με 23 πόντους, 18 (...ώ τί έκπληξη) ριμπάουντ, 2 κοψίματα και 2 κλεψίματα. Από Bucks ξεχώρισε ο Μάκης ο Αμανατίδης με 19 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 22/50 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 6/8 βολές, 40 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/46 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 18/26 βολές, 40 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη.

Collectors (Αγγελομάτης): Αγγελομάτης 10, Γαζεπίδης 2, Κλεισούρας 3, Κυριάκου 23 (18 ριμπ.), Λαγός 2, Μιχαηλίδης 3, Παπαδόπουλος, Παπασπύρος 23, Σαβέριος 2.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αμανατίδης 19 (18 ριμπ.), Αναγνωστόπουλος, Γκορίτσας, Δανιάς 4, Ζώταλης 2, Ρετουνιώτης 11, Σπυριδώνης 13, Χριστόπουλος 4.

Τί μας άρεσε: Το πάθος των Collectors!