17/03/2022
Elapuse BC 13 15 13 22 - 63 -
Gangsters 11 11 15 15 - 52 -

Και η Ela Puse στο κόλπο!

Λάδι στην φωτιά έριξε στον δεύτερο όμιλο της Master League η Ela Puse, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 12η αγωνιστική κέρδισε τους Gangsters με 63-52 στο Basketaki Arena και πλέον ο όμιλος έχει πάρει για τα καλά φωτιά!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 13-11 υπέρ της Ela Puse, χάρη σε 8 πόντους του Δεσύπρη και τρίποντο του Κωνσταντινίδη. Ο Μαρκόπουλος με 7 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Βασίλης Λάιος και Αλεξανδρής.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων και τελικά πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 28-22, μετά από 4 πόντους του Κουτσούκου 4 του Μπάκη και τρίποντο του Κωνσταντινίδη. Τους Gangsters κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Τσατσάκος και Βασίλης Λάιος με 4 πόντους έκαστος, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Μακρής.

Με 5 πόντους του Μπάκη, 4 του Σαραντόπουλου και 4 του Φωτόπουλου, το συγκρότημα του Αναγνώστου βρέθηκε εκ νέου στο +11, 33-22, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 41-37. Ο Μαρκόπουλος με 5 πόντους και ο Βασίλης Λάιος με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της ομάδας των Βρύλλη και Κεχρή στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ από 3 είχαν οι Μακρής και Γιώργος Λάιος. Σκορ τρίτης περιόδου 41-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Gangsters πλησίασαν απειλητικά στον πόντο, όταν με 5 πόντους του Γραφιαδέλλη και καλάθι του Τσατσάκου, μείωσαν σε 45-44, 5:30 για την λήξη. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του αγώνα η Ela Puse πήρε πιο σωστές επιλογές και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δεσύπρη με τρεις τρίποντες βόμβες, αλλά και 7 πόντους του Μπάκη, έφτασε στη μεγάλη νίκη με 63-52!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/17 βολές, 15/36 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 5 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/14 βολές, 13/53 δίποντα και 6/16 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp της Ela Puse ο Μπάκης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 5/5 βολές, 4/13 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Gangsters ο Βασίλης Λάιος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 5/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Ela Puse (Αναγνώστου): Βλαντής, Αναγνώστου, Δεσύπρης 17 (5), Κουτσούκος 7, Κωνσταντινίδης 7 (2), Μπάκης 16 (1), Πιτσιλής, Σαραντόπουλος 10, Φωτόπουλος 6

Gangsters (Βρύλλης – Κεχρής): Αλεξανδρής 3, Γραφιαδέλλης 5 (1), Λάιος Γ. 3, Λάιος Β. 12, Μάκρης 6 (2), Μαρκόπουλος 17 (3), Τσατσάκος 6

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 35 λεπτά και τα μεγάλα τρίποντα του Δεσύπρη στο φινάλε!