25/05/2024
Los Ampeles Clowns 14 18 9 23 - 64 -
Never Again 18 22 18 16 - 74 -

Και η νίκη πάει στους Never Again!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Never Again ξεκίνησαν δυναμικά, καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα από νωρίς. Οι Clowns, με πρωταγωνιστές τους Αργυρίου, Μηνασίδη και Στράντζαλη, προσπάθησαν να αντισταθούν, αλλά η αποτελεσματικότητα των Χαρισόπουλου και Μιχαηλίδη των Never Again ήταν καθοριστική. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 14-18 υπέρ των Never Again, δείχνοντας τις δυνατότητες της ομάδας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Clowns ανέβασαν την απόδοσή τους και προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά. Ο Αργυρίου και ο Στράντζαλης έδειξαν εξαιρετική επιθετική δραστηριότητα, ενώ ο Μηνασίδης βοήθησε σημαντικά στην άμυνα. Ωστόσο, οι Never Again διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα με την καθοδήγηση των Χαρισόπουλου και Μιχαηλίδη, που συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 32-40, με τους Never Again να έχουν ελαφρύ προβάδισμα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα. Οι Never Again κυριάρχησαν στο παρκέ, με τον Χαρισόπουλο και τον Μιχαηλίδη να συνεχίζουν την εξαιρετική τους απόδοση. Οι Clowns, παρά τις προσπάθειες των Αργυρίου και Μηνασίδη, δεν κατάφεραν να ανακόψουν την πορεία των αντιπάλων τους. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 41-58, με τους Never Again να αυξάνουν τη διαφορά και να δείχνουν ότι ήταν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Clowns έκαναν μια ύστατη προσπάθεια να ανατρέψουν το σκορ. Ο Αργυρίου και ο Στράντζαλης συνέχισαν να πιέζουν την άμυνα των Never Again, ενώ ο Μηνασίδης έδωσε σημαντικές λύσεις στην άμυνα. Παρόλα αυτά, οι Never Again διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με τη βοήθεια των Χαρισόπουλου και Μιχαηλίδη κατάφεραν να διασφαλίσουν τη νίκη τους.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Γιάννη Μιχαηλίδη ο οποίος πέτυχε ένα φοβερό Double Double έχοντας 18 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Clowns είναι ο Δημήτρης Αργυρίου που έβαλε 15 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ.

Los Ampeles Clowns: Σαββαίδης 4 , Πατσίκας 6 , Πανόπουλος 2 , Σαχινίδης 9 (2) , Στράντζαλης 14 (2) , Μηνασίδης 14 , Σαμαράς , Αργυρίου 15 (2) , Δαρας

Never Again: Φραντζής 6 , Μιχαηλίδης 18 (1) , Τιτίρλας 6 (2) , Χαρισόπουλος 25 (3) , Ψαλλίδας 2 , Γουναρίδης 6 , Καμαρας 11 (1)