29/10/2022
Frigo Driver 10 9 5 19 - 43 -
Ellinoroston Celtics 13 19 9 18 - 59 -

Και με... τέσσερις οι Celtics!

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό, οι Ellinoroston Celtics επιβλήθηκαν με 43-59 των Frigo Driver στο κλειστό του Κολωνού, το απόγευμα του Σαββάτου.

Καλύτεροι στο πρώτο μισό του παιχνιδιού οι Ellinoroston Celtics, όπως αποδεικνύεται και στο 19-32 με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τους Κατσιράκη και Φυλαχτό να είναι οι δύο... σωματοφύλακες των "πρασίνων", σε ένα πρώτο 20λεπτο με αρκετά λάθη και τους Frigo να προσπαθούν να βρουν λύσεις στα χέρια των Παπαδάκη και Μαθιού.

Με υπομονή οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν την κατάλληλη δίοδο προς το αντίπαλο καλάθι, με τους Κοσκίνα και Κατσιράκη να είναι εύστοχοι και να επεκτείνουν περαιτέρω το προβάδισμα των Ellinoroston, οι οποίοι παρά την αποβολή του Κοσκίνα με δεύτερη τεχνική, μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο μπροστά με 24-41.

Οι προσπάθειες των Παπαδάκη και Κόκκαλη βελτίωσαν την εικόνα της Frigo, αλλά δεν απέτρεψαν τη δίκαιη νίκη των Celtics με τελικό σκορ 43-59, σε ένα πολύ όμορφο απόγευμα στο κλειστό του Κολωνού.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κατσιράκης με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Από Frigo ξεχώρισε ο Νεκτάριος Μαθιός με 21 πόντους, 21 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/55 δίποντα, 0/13 τρίποντα, 7/8 βολές, 54 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 30 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/48 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 1/9 βολές, 36 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 21 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη.

Frigo Driver (Γκότσης): Γκότσης 4, Καπετανάκης, Κόκκαλης 10, Λουκατάρης 4, Μαθιός 21 (21 ριμπάουντ), Παπαδάκης 4, Ροδάκης.

Ellinoroston Celtics (Κοσκίνας): Κατσιράκης 23, Κοσκίνας 6, Νάστος 7, Πιρπίρογλου 3, Φυλακτός 20.

Τί μας άρεσε : Το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ακόμα και με 4 παίκτες ήταν εξαιρετικοί και δεν απειλήθηκαν!