10/12/2022
Sicarios BC 27 21 33 20 - 101 -
The Toy Men 12 21 7 21 - 61 -

Και οι Sicarios το βιολί τους!

Οι Sicarios ξεκίνησαν αρκετά δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα , με τον γρήγορο ρυθμό τους αλλά και τα αρκετά εύστοχα σουτ θέλησαν να καθαρίσουν από νωρίς το παιχνίδι κάτι που εν μέρη το κατάφεραν. Οι The Toy Men το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να πετύχουν 12 πόντους με μερικά ολά καλάθια μετά από ομαδικές προσπάθειες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Sicarios συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στην επίθεση με τον Σανκαρέ να είναι φοβερός τόσο κάτω από το καλάθι όσο και στο αιφνιδιασμό. Δεν έδωσαν όμως προτεταιότητα στην άμυνα τους και ήταν κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι Toy Men και μπόρεσαν με τα καλάθια του Κωνσταντινίδη να μειώσουν την διαφορά και να μπουν στο παιχνίδι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Toy Men δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στο ίδιο ρυθμό και με τις λάθος επιλογές στην επίθεση κόλλησαν στους 7 πόντους νέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Αντίθετα οι Sicarios βάλανε μπρος τις μηχανές και με τα καλάθια των Μητσάκη , Παπαθανασίου και Παπασταθόπουλου ουσιαστικά καθάρισαν το ματς.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικό οι άμυνες χαλάρωσαν και οι The Toy Men μπόρεσαν να πετύχουν κάποιους πόντους μειώνοντας την διαφορά με τον Βαλκούμα και τον Πάνο να δίνουν την δικιά τους προσπάθεια. Η ζημιά όμως είχε γίνει εδώ και ώρα και έτσι οι Sicarios βγήκαν νικητές με τελικό σκορ 101-61.

MVP του αγώνα είναι ο Δημήτρης Παπασταθόπουλος ο οποίος πέτυχε double double με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ καθώς μοίρασε και 6 ασίστς.

Για τους The Toy Men άξιος αναφοράς είναι ο Σαράντος Κωνσταντινίδης ο οποίος έκανε και αυτός double double με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Sicarios BC: Λεφάκης 9 (1) , Μητσάκης 30 (4) , Παπαθανασίου 17 , Κάγκουρας , Παπασταθόπουλος 27 (3) , Μαρκίδης 6 (2) , Σανκαρέ 11 , Μωραϊτης 1

The Toy Men: Βαλκούμας 15 (1) , Κωνσταντινίδης 18 , Τσουκαλάς 5 , Στράκαλης 2 , Πάνος 17 (5) , Στρατίκης 4

Τι μας άρεσε: Το άριστο παιχνίδι των Sicarios.