07/02/2023
Space Hellas 12 17 10 15 - 54 -
Γιουγκοπιάστηκα 9 15 14 8 - 46 -

Και πάλι δύσκολα η Space Hellas!

Όπως στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, έτσι και χθες το βράδυ, η Space Hellas δυσκολεύτηκε απέναντι στην Γιουγκοπιάστηκα, την οποία λύγισε τελικά με 54-46 για την 12η αγωνιστική και συνεχίζει την αήττητη πορεία της στον τέταρτο όμιλο της Master League!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Space Hellas να προηγείται με 12-9 και τους Ελευθερίου - Βεργόγιαννη να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας. Ο Κορωνάκος με 4 πόντους και οι Πατάγιας - Τσάνταλης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 πόντους του Ντουμάνη, 4 του Μπαμπάκου και 3 του Βεργόγιαννη, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +7, 27-20. Το μόνο που κατάφερε η Γιουγκοπιάστηκα ήταν να μειώσει στους 5, 29-24, με τον Τσάνταλη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους και τον Κορωνάκο να έχει ένα έμμεσο τρίποντο.

Με 4 νέους πόντους του Βεργόγιαννη και 3 του Ελευθερίου, το συγκρότημα του Ντουμάνη βρέθηκε στο +9, 36-27, 3:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Άμεσα ήρθε η απάντηση από την παρέα του Πουριέζη, καθώς με 7 νέους πόντους του Κορωνάκου, 4 του Τσάνταλη και 3 του Ψαρρού, πλησίασε στον πόντο, 39-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου ο Παπαγεωργίου εκτέλεσε εύστοχα από την περιφέρεια, βάζοντας για πρώτη φορά την "Γιούγκο" σε θέση οδηγού με 39-41! Ωστόσο, η Space Hellas κυριάρχησε σε όλους τους τομείς μέχρι το φινάλε  και με δράστες στην επίθεση τους Κωνσταντινίδη, Μαμαλάκη, Βεργόγιαννη και Ντουμάνη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 54-46!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/25 βολές, 20/50 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 15 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/21 βολές, 12/40 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp της Space Hellas ο Ντουμάνης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 4/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος της ΓιουγκοΠιάστηκα ο Τσάνταλης με 14 πόντους, έχοντας 5 βολές και 5/15 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Space Hellas (Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 13, Ελευθερίου 7, Ηλιόπουλος, Καπόπουλος, Ντουμάνης 10, Κωνσταντινίδης 6, Λυμπεράκος, Μαμαλάκης 7, Μπαμπάκος 5, Παπαδόπουλος 4, Σιαρές 2

ΓιουγκοΠιάστηκα (Κοέν): Κορωνάκος 14, Μπαντράς, Κύρκος, Νικολαΐδης 4, Παπαγεωργίου 3 (1), Πατάγιας 2, Πουριέζης, Σακαρέλος, Τσάνταλης 14, Ψαρρός 9 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο η μαχητικότητα της ΓιουγκοΠιάστηκα, όσο και το εξαιρετικό φινάλε της Space Hellas!