28/01/2024
RBD Indians B.C 10 15 15 18 - 58 -
Ano Liosia BC 28 13 29 21 - 91 -

Και πως να χάσουν στην έδρα τους τα Ano Liosia;

Τρίποντο πάρτυ είχε το μενού στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Βαρβαρίδη να έχει τέσσερα στα τέσσερα και τους Παπαδιά και Καραμπούλα (9π) να τον ακολουθούν με ένα τριποντάκι έκαστος. Ο Μπουρίτης (5π) οδήγησε τον χορό για τους Indians, οι οποίοι ωστόσο δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον επιθετικό ρυθμό των φιλοξενούμενων και έμειναν πίσω στο σκορ, 10-28.

Ο Τριαντάφυλλος με ένα αριστερό lay up άνοιξε το σκορ της δεύτερης περιόδου για τους Ινδιάνους, για να του απαντήσει ο Παπαδιάς με ένα εύστοχο τρίποντο. Ο Καραμπούλας προσέθεσε ακόμα πέντε πόντους στον λογαριασμό του για τα Ano Liosia και ο Αρβανίτης (4π), ο Γάκος συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι για τους Ινδιάνους, καθορίζοντας έτσι το σκορ του πρώτου μέρους, 25-41.

Με 2/2 τρίποντα ξεκίνησε την τρίτη περίοδο ο Καραμπούλας (13π), δίνοντας το παράδειγμα στον Βαρβαρίδη, ο οποίος προσέθεσε ακόμα 3 στο κασέ του. Αρβανίτης και Τριαντάφυλλος πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα την άμυνα των κίτρινων, οι οποίοι έκλεισαν και το τρίτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού, 40-70.

Χαρακτήρα φιλικού διπλού είχε το τελευταίο δεκάλεπτο στον Άγιο Νικόλαο, με τον Βαρβαρίδη να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους και τους Μπουρίτη και Τριαντάφυλλο να συνδέονται για τους γηπεδούχους. Η ομάδα του κοουτς "Ζ" εν τέλει πήρε το 13ο ροζ φύλλο για φέτος, επικρατώντας με 58-91 των Indians.

Betsson MVP για τα Ano Liosia αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Καραμπούλας με 29 πόντους, 2 ριμπάουντ,  4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ από τους Indians διακρίθηκε ο Αντώνης Αρβανίτης με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 19/52 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 5/11 βολές, 34 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/27 δίποντα, 20/47 τρίποντα, 3/6 βολές, 51 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη.

RBD Indians (Κρητικός): Αρβανίτης 16, Γάκος 7, Ζέζας, Κρητικός 2, Μαρπίνης 3, Μπουρίτης 19, Τριαντάφυλλος 11.

Ano Liosia (Ζαντιώτης): Βαρβαρίδης 34, Δεληγιώργης 4, Δήμας, Ζαντιώτης 1, Καραμπούλας 29, Παπαδιάς 6, Τσαπανίδης 12, Τσατόβ 5.

Τι μας άρεσε: Το πολύ ωραίο κλίμα!