22/03/2023
Ραμολιμέντα 20 13 16 12 - 61 -
Never Coupen 11 22 16 6 - 55 -

Και τώρα Final Four για τα Ραμολιμέντα!

Την Τετάρτη το βράδυ 22 Μαρτίου στο Basketaki Arena , η Never Coupen προσπάθησε να πάρει μια τιμητική νίκη γοήτρου, όμως τα Ραμολιμέντα καλύτερα στις λεπτομέρειες και χωρις να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης, κατάφεραν να ντουμπλάρουν τις νίκες τους με 61 – 55 και περιμένουν τους Couvaliers στον ημιτελικό του Final Four.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν ανοιχτό και πολύ γρήγορο, χωρίς ιδιαίτερες σκοπιμότητες, με τα Ραμολιμέντα να παίζουν και πάλι καλά στην επίθεση και να ξεφεύγουν 20 – 11. Ο Καραχρήστος ήταν το πρώτο βιολί για τους Μωβ με 8 πόντους, με τον Μπέλο να δίνει πολύτιμες βοήθειες μέσα στο ζωγραφιστό και τους Τσούτη-Ποσταλλή να βάζουν από ένα τρίποντο, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Τρίμμης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής με 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο μπόμπερ Μακρίδης με τέσσερα τρίποντα κουβαλούσε την επίθεση για την Never Coupen και με τον Τρίμη να βάζει άλλο ένα, έφερε το ματς στα ίσια στο τέλος του πρώτου ημίχρόνου. Στον αντίπαλο στρατόπεδο, τα Ραμολιμέντα χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης, βρήκαν λύση από την περιφέρεια με Τσαφαντάκη και Παρλαβάντζα για το ισόπαλο 33 – 33.

Στην απόλυτη ισορροπία τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να έχουν από ένα καλό πεντάλεπτο και το σκορ να διαμορφώνονται 49 – 49. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πάρουν και πάλι τα ηνία του αγώνα με τον Εμμανουηλίδη να εκμεταλλεύεται την δύναμη του μέσα στην ρακέτα με 6 πόντους και τους Ποσταλλή – Τσούτη να σκοράρουν από 6.75, ενώ τις λύσεις στην επίθεση των ερυθρολεύκων ,έδινε με τρίποντα ο Μακρής , με πέντε ακόμα παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι.

Καλό ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαναν τα Ραμολιμέντα και με συνεχόμενα καλάθια από Μπέλο, Καραχρήστο και Τσούτη, ξέφυγαν με 55 – 50. Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήρθε άμεσα με Χρονόπουλο και Μουστάκα, όμως το φινάλε ανήκε στους γηπεδούχους. Παρλαβάντζας με δίποντο και Τσούτης με τρίποντο μαχαιριά, έβαλαν το νερό στο αυλάκι με το τελικό 61 – 55 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Τσούτης με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Αργύρης με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα Ραμολιμέντα είχαν 12 / 36 δίποντα, 8 / 33 τρίποντα, 7 / 16 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Η Never Coupen είχε 16 / 35 διποντα , 8 / 24 τρίποντα, 5 / 15 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Εμμανουηλίδης 12(10ρ.), Καραχρήστος 11, Μπέλλος 5, Παρλαβάντζας 9, Ποσταλλής 6, Τσαφαντάκης 6, Τσούτης 12(12ρ.).

Never Coupen(Μουστάκας): Αργύρης 9(11ρ.), Δαλέντζας 3, Καρπουζλής 3(13ρ.), Μακρίδης 20, Μουστάκας 2(7ρ.), Τρίμμης 16, Χρονόπουλος 2.