23/06/2023
Couvaliers 21 9 8 24 - 62 -
War Gamers 17 13 14 20 - 64 -

Και στο τέλος κερδίζουν οι War Gamers!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Athens Sports Hall οι War Gamers ζορίστηκαν, αλλά διπλασίασαν τις νίκες τους κόντρα στους Couvaliers και τσέκαραν το εισιτήριο για τα QuarterFinals της Summer Evolution League. Σπουδαία προσπάθεια και πραγματική κατάθεση ψυχής από τους Couvaliers που λίγο έλειψε να πετύχουν μια αδιανόητη ανατροπή στο φινάλε του αγώνα, αλλά τελικά αποχαιρέτησαν τη σεζόν.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τα πατήματά τους από νωρίς και τους Couvaliers να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Γκούφα (12π.), Κούκη (4π.), Φάτσια (3π.) και Πάνο (2π.). Οι War απάντησαν με Φιλίππου (9π.), Πανταζή (4π.) και Αβραμίδη (4π.) παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 21-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, η παραγωγικότητα μειώθηκε εκατέρωθεν, με το επιμέρους σκορ να γράφει 9-13 και τους ερυθρόλευκους να ισορροπούν την κατάσταση με πρωταγωνιστές τους Αβραμίδη (6π.), Φιλίππου (3π.), Πανταζή (2π.) και Κοζομπόλη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Αθανασόπουλου αντιμετώπισε πρόβλημα στο σκοράρισμα, παρά την προσπάθεια των Φάτσια (4π.), Γκούφα (3π.) και Πάνου (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 30-30.

Μετά την ανάπαυλα η άμυνα των War Gamers ήταν και πάλι ιδιαίτερα αποτελεσματική, κρατώντας τους γηπεδούχους μόλις στους 8 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι, παρότι, δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι, είδαν πολλούς νέους παίκτες να μπαίνουν στην εξίσωση και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +6. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-44.

Οδεύοντας προς το φινάλε οι War κατάφεραν να χτίσουν διψήφιο προβάδισμα, καθώς σκόραραν με πολύ μεγάλη συνέπεια, χάρη στους Αβραμίδη (7π.), Φιλίππου (6π.), Αναστασόπουλο (4π.) και Μπερδεμπέ (2π.). Οι Couvaliers, ωστόσο, δεν τα παράτησαν ποτέ και λίγο έλειψε να σοκάρουν τους αντιπάλους, αφού οι Γκούφας (7π.), Πάνος (7π.), Κούκης (6π.) και Φάτσια (4π.) φλέρταραν με μια ανατροπή από σενάρια επιστημονικής φαντασίας στο τελευταίο δίλεπτο.

Τέλος καλό όλα καλά για την ομάδα του Σπύρου Σκλαβενίτη που αναμένει να μάθει τον αντίπαλό της στα προημιτελικά, ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι Colombians – Blue Rose (1-1).

Στο τέλος του αγώνα, οι Couvaliers είχαν 19/49 δίποντα, 6/24 τρίποντα και 6/16 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι War Gamers είχαν 11/35 δίποντα, 10/44 τρίποντα και 12/19 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Φιλίππου με 20 πόντους και double-double, έχοντας 2/8 δίποντα, 5/12 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Φάτσια με 12 πόντους και double-double, έχοντας 5/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/8 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Couvaliers (Αθανασόπουλος) : Γκούφας 25 (5), Κούκης 12, Πάνος 13 (1), Πολίτης, Τσιρδήμος, Φάτσια 12, Χριστοδούλου.

War Gamers (Σκλαβενίτης) : Αβραμίδης 20 (3), Αναστασόπουλος 6 (1), Βασιλόπουλος, Διαμαντής 3 (1), Κοζομπόλης 5, Λαζαράκος, Μέμεζας, Μπερδεμπές 4, Πανταζής 6, Φιλίππου 20 (5).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.