17/01/2023
Flint Tropics 15 16 10 10 - 51 -
RBD Indians B.C 19 13 12 19 - 62 -

Και στο τέλος κερδίζουν οι Indians!

Μπορεί να τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους μαχητικότατους Flint Tropics, όμως οι Indians με ψυχραιμία στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να παραμείνουν στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Εξαιρετικό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση. Οι Indians όντας πιο εύστοχοι προηγήθηκαν στο τέλος του δεκαλέπτου με 15-19 χάρη στα καλάθια των Παπανικολάου, Τριαντάφυλλου και Βελτσίστα. Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά, με γεμάτο ρόστερ και πολλή διάθεση, δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει. Σκόραραν με τους Σ. Γκατζηρούλη, Αρχέλαο και Γράσσο και έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Flint Tropics ανέβασαν την απόδοσή τους, έκαναν καλύτερες επιλογές στην επίθεση και με πρωταγωνιστές τους Σ. Γκατζηρούλη, Τσέκερη και Ευθυμιόπουλο, ισορρόπησαν την κατάσταση. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, κατάφεραν με... νύχια και με δόντια να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα και να παραμείνουν σε θέση οδηγού στο τέλος του ημιχρόνου (31-32). Ο Βελτσίστας ήταν αυτός που έκανε και πάλι την διαφορά, ενώ οι Νικολάου και Αρβανίτης συνδέθηκαν με το καλάθι.

Στην επανάληψη, οι "άσπροι" με το γνωστό τους πάθος και με τους Αρχέλαο και Σ. Γκατζηρούλη, κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα (37-32) και να βάλουν "φωτιά" στην αναμέτρηση. Οι "Ινδιάνοι" δεν άφησαν το παιχνίδι στην μοίρα του. Με τον Παπανικολάου να έρχεται από τον πάγκο και να κάνει την διαφορά και τον Βελτσίστα σταθερά σε εξαιρετική κατάσταση, οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το υπέρ τους 41-43 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Κρητικού στο τέταρτο δεκάλεπτο "έσφιξε" την άμυνά της, εκμεταλλεύτηκε την αθλητικότητα του Βελτσίστα, την εκτελεστική δεινότητα του Νικολάου και τη δύναμη του Παπανικολάου στο ζωγραφιστό και με ένα επιμέρους σκορ 10-19 έφτασε πολύ δύσκολα στη νίκη. Οι γηπεδούχοι στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού ξέμειναν από δυνάμεις και ιδέες στην επίθεση και γνώρισαν την ήττα. Η συνολική τους εμφάνιση ωστόσο, μπορεί να τους αφήσει ικανοποιημένους και να τους δώσει κίνητρο για μια καλύτερη συνέχεια.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παπανικολάου με double double και 19 πόντους (6/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/42 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 3 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/49 δίποντα, 3/24 τρίποντα και 13/26 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Flint Tropics (Β. Γκατζηρούλης): Αρχέλαος 14, Β. Γκατζηρούλης 8, Σ. Γκατζηρούλης 13 (3), Γράσσος 3 (1), Ευθυμιόπουλος, Λιαροστάθης, Μωυσίδης, Τζανέτης, Τσέκερης 5, Χατζηνάκης 5

Indians (Κρητικός): Αρβανίτης 4, Βελτσίστας 23, Γάκος, Κώτσιας 3 (1), Λαζαρίδης, Νικολάου 8 (1), Παπανικολάου 19 (1), Σωτηρέλης 2, Τριαντάφυλλος 3, Χαραλαμπάκης

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση, για τρία περίπου δεκάλεπτα, των Flint Tropics και το τέταρτο δεκάλεπτο των Indians.