01/11/2021
Flying Circus 13 11 10 18 - 52 -
Remal Madri 19 9 14 11 - 53 -

Και στο τέλος κερδίζει η Remal Madri!

Η Remal Madri κατέκτησε την πρώτη της νίκη το μεσημέρι της Κυριακής 31, Οκτωβρίου, καθώς σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, επικράτησε με 52 – 53 απέναντι στους Flying Circus.

Ανοιχτό και με μεγάλο σκορ ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Ρεμάλ να πατάει καλύτερα στο γήπεδο. Ο Κοντέλης με τις πάσσες και με τους 6 πόντους που πέτυχε ήταν μπροστάρης για τους φιλοξενούμενους, παίρνοντας βοήθειες από Καμολίκη(5),Κουσιορή και Μπουλαξή, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν Κάκιας με 8 πόντους και Γκέκας.

Σε αντίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο, το δεύτερο είχε χαμηλό σκορ.Οι Flying Circus πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο με 5 πόντους του Τζίτζιφα και βοήθειες από Σωτηρόπουλο, Γκέκα και Λαγκάδα, το προβάδισμα όμως έμενε στην Ρεμάλ με τρίποντα από Μπουλαξή, Παπαιωάνου και δίποντο του Κουσιορή(24-28).

H Remal με τον Παπαιωάνου να οργανώνει άψογα και τους δύο πύργους της να κυριαρχούν και στις δύο ρακέτες (Κοντέλης 8, Πολύδωρος 4)ανέβασαν την διαφορά στην τρίτη περίοδο, ενώ για τους Circus μείωναν Λαγκάδας με 5 πόντους, Σωτηρόπουλος με τρίποντο και Γκέκας με καλάθι από κοντά(34-42).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Μπουλαξή για την Ρεμάλ , αλλά στην συνέχεια οι Ιπτάμενοι , με 4 πόντους του Κάκια και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σωτηρόπουλο με 8 συνεχόμενους, πέρασαν μπροστά 52 – 46. Με τρία λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα , οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία του λέξη και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παπαϊωάννου με 6 πόντους, επικράτησαν με 52 – 53.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Κοντέλης με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Σωτηρόπουλος με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Οι Circus είχαν 18 / 46 δίποντα, 5 / 24 τρίποντα, 1 / 6 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Η Remal είχε 13 / 37 δίποντα, 6 / 21 τρίποντα, 9/ 18 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Flying Circus (Λαγκάδας): Τζίτζιφας 9(6ρ.), Γκέκας 7, Λαγκάδας 7, Σωτηρόπουλος 13(7ρ.), Ανταπάσης 27, Μαρίνης, Κάκιας 14 (6ρ.), Πιπιλής(6ρ.).

Remal Madri(Καμολίκης): Παπαϊωάννου 11(6ρ.), Πρίφτης, Μπουλαξής 12, Καμολίκης 5(7ρ.), Κουσιορής 6, Αποστόλου, Πολύδωρος 5(6ρ.), Κοντέλης 14(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του αγώνα και το συγκλονιστικό φινάλε!