02/04/2023
Gangsters 10 11 13 23 - 57 -
Lyonmen 20 12 12 10 - 54 -

Και στο τέλος νικούν οι Gangsters!

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο πάθος και ένταση, οι Gangsters ήταν εκείνοι που κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη με 57-54 κόντρα στους Lyonmen, παίρνοντας έτσι το προβάδισμα  στην σειρά των αγώνων στον γύρο των «16» των Playoff της Master League. Οι Lyonmen για τρία δεκάλεπτα παρουσίασαν ένα πολύ καλό πρόσωπο, κρατούσαν το προβάδισμα στα χέρια τους, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Gangsters μπήκαν με καλύτερη ψυχολογία και εκμεταλλευόμενοι το καλό μομέντουμ έφτασαν στη νίκη.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα αρκετά καλό ξεκίνημα και βρέθηκαν να προηγούνται με 2-9. Κάζης και Λάιος μείωσαν σε 8-12, όμως ο Σιαμήτρος βρήκε τρόπους να χτυπήσει στην αντίπαλη ρακέτα για το 8-15. Οι Lyonmen κράτησαν μία απόσταση ασφαλείας, καθώς έπειτα από τρίποντο του Γιώργου Δημητρίου, αλλά και την προσπάθεια του Τζουβάνα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 10-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Gangsters έβρισκαν σκορ, όμως παράλληλα δεν μπορούσαν να περιορίσουν τις επιθέσεις των αντιπάλων τους, οι οποίοι είχαν συνεχώς απαντήσεις. Ο Γραφιαδέλλης στα μέσα της περιόδου έκανε το 20-28, αλλά Δουκέρης και Σιαμήτρος ανέβασαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο για το 20-32. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν το ματς και πήγαν στην ανάπαυλα όντας μπροστά με 21-32.

Ο Θεοδώρου μπήκε ορεξάτος στο τρίτο δεκάλεπτο και η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +15 (26-41). Κάζης και Χατζηευστρατίου προσπάθησαν να σταματήσουν την φόρα των αντιπάλων τους και στα επόμενα λεπτά οι Gangsters μπόρεσαν να μειώσουν σε 33-43. Γραφιαδέλλης και Φρατζέσκος έβαλαν από μία βολή ο καθένας και έτσι στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου ο φωτεινός πίνακας έγραφε 34-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε πλήρως. Οι γηπεδούχοι έκαναν την αρχή με τον Μαρκόπουλο να γράφει το 39-46 και σιγά-σιγά η ψυχολογία ανέβαινε στην πλευρά των Gangsters. Ο Κάζης έβγαζε τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, ενώ οι Γραφιαδέλλης και Χατζηευστρατίου βρήκαν σκορ πίσω από τα 6,75 και κάπως έτσι το ματς έφτασε στους 3 πόντους (48-51). Ο Μαρκόπουλος με τρίποντη εκτέλεση έγραψε το 51-51 και πλέον όλα άρχισαν από το «μηδέν». Οι Lyonmen «μουδιασμένοι» από την επιστροφή των αντιπάλων τους, είδαν τους Gangsters να κάνουν το προσπέρασμα με τον Λάιο (53-52), ενώ ο Νιώτης διαμόρφωσε το 55-52. Ο Σιαμήτρος εκμεταλλεύτηκε τις δύο βολές του και μείωσε σε 55-54, όμως το ίδιο έκανε και ο Μαρκόπουλος ο οποίος διαμόρφωσε το 57-54. Οι Lyonmen είχαν λίγα δευτερόλεπτα για να στείλουν το ματς στην παράταση, όμως το τρίποντο δεν ήρθε και έτσι οι Gangsters πανηγύρισαν την δύσκολη νίκη τους με 57-54.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Κάζης με 11 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 ριμπάουντ. Από τους Lyonmen ξεχώρισε ο Παναγιώτης Σιαμήτρος με 18 πόντους, 1 κλέψιμο και 7 ριμπάουντ.

Οι Gangsters μέτρησαν 16/41 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 13/21 βολές, 34 ριμπάουντ, όπως και 7 ασίστ, 12 κλεψίματα, 13 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Lyonmen είχαν 14/37 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 17/22 βολές, 41 ριμπάουντ, αλλά και 9 κλεψίματα, 17 λάθη και 4 μπλοκ.

Gangsters (Βρύλλης): Αφουξενίδης 3(2ρ.), Βασιλείου, Γραφιαδέλλης 7(1ρ.), Κάζης 11(5ρ.), Καραμποΐκης 3, Λάιος 6(3ρ.), Μακρής, Μαρκόπουλος 15(4ρ.), Νιώτης 7(8ρ.), Ντάτσης, Σαΐτης, Χατζηευστρατίου 5(4ρ.)

Lyonmen (Χρόνης): Αποίκος 4(5ρ.), Ασημακόπουλος, Γ. Δημητρίου 4(1ρ.), Κ. Δημητρίου 4(1ρ.), Δουκέρης 2(3ρ.), Θεοδώρου 13(3ρ.), Μακρύγιαννης, Σιαμήτρος 18(7ρ.), Τζουβάνας 6(8ρ.), Φραντζέσκος 3(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες, αλλά και το συναρπαστικό τέταρτο δεκάλεπτο.