05/03/2023
Phoenix Bums 14 24 15 11 - 64 -
Hood BC 17 11 15 15 - 58 -

Και την ρεβάνς και την πρωτιά οι Phoenix Bums!

Το derby της αγωνιστικής είχαμε την τύχη να παρακολουθήσουμε στο κλειστό του Περιστερίου, ανάμεσα στους Phoenix Bums και την Hood. Η ομάδα του Κοβάτσου ήθελε την ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο, αλλά χρειαζόταν και την νίκη, που θα την έφερνε στην πρώτη θέση του ομίλου! Από την άλλη η Hood, μέχρι εκείνη την στιγμή, είχε γνωρίσει μόλις μία ήττα σε κύπελλο και πρωτάθλημα και ήθελε να διατηρήσει τα σκήπτρα της πρωτιάς. Τελικά με άμυνες βγαλμένες από την euroleague, οι "Φοίνικες" έφτασαν στο ροζ με 64-58!

Η αναμέτρηση δεν άφησε πολλά περιθώρια χαλάρωσης από την έναρξη κιόλας! Σαρρής, Λάσπας, Παλαμίδας και Σιφναίος ξεκίνησαν το "βιολάκι" τους, φορτώνοντας από νωρίς τα αντίπαλα καλάθια. Ένα σερί έτρεξαν οι Bums, ένα σερί έτρεξαν οι Hood και οι δύο ομάδες βρέθηκαν σε απόσταση τριπόντου (14-17), με την νύχτα να προμηνύεται μεγάλη!

Στο δεύτερο τέταρτο οι Phoenix Bums έπαθαν Λιμόζ της δεκαετίας του 90 και έπαιξαν σεμιναριακές άμυνες απέναντι στους "Ροζ", κρατώντας τους κάτω από τους 30 πόντους(28). Κλείνοντας προς τα μέσα και μην επιτρέποντας στην Hood να σκοράρει από μακριά, οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά δέκα πόντων (38-28). Παπαντωνίου και Φρέρης έκαναν εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 13 πόντους και οι δύο μαζί. Για την Hood ξεχώρισε σε εκείνο το σημείο ο Μασουράκης, που ήταν και ο μόνος που κατάφερνε να τρυπήσει με επιτυχία την αντίπαλη άμυνα, έχοντας 7 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ στο ημίχρονο του ματς.

Στην επανέναρξη δεν άλλαξαν και πολλά για τις δύο ομάδες. Η Hood συνέχισε να είναι επιρρεπής στα λάθη, έχοντας φτάσει αισίως τα 9, μην μπορώντας να ξεφύγει από την άμυνα των αντιπάλων της και να πάρει κεφάλι στην αναμέτρηση. Η διαφορά παρέμενε σταθερά στους 7-8-10 πόντους, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από 15 πόντους στο δεκάλεπτο. Οι Bums παρότι υστερούσαν σε ψηλούς, είχαν μοιράσει εξαιρετικά το παιχνίδι στα guard. Fan Fact, ότι είχαν σκοράρει όλοι στην ομάδα, εκτός από τον Κοβάτσο και τον Τουμπακάρη που είχαν ρόλο μέσα στην ρακέτα! Με την λήξη του δεκαλέπτου η διαφορά παρέμεινε στους 10(53-43).

Στην τελευταία στροφή, Σαρρής και Μασουράκης, προσπάθησαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ. Με τους Bums να μένουν άποντοι για 7 λεπτά, η Hood βρήκε ευκαιρία και πλησίασε επικίνδυνα. Το momentum και η ενέργεια, παρά την κοιλιά που έκαναν οι γηπεδούχοι, δεν τους εγκατέλειψε. Οι Bums το ήθελαν περισσότερο και ξυπνώντας 3 λεπτά πριν το τέλος, πήραν μεγάλη νίκη, απέναντι στο φαβορί της κατηγορίας με 64-58!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Χαριτόπουλος με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μασουράκης με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Στα συνολικά είχαμε 18/39 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 13/19 βολές, 39 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 7 κλεψίματα και 6 λάθη για τους Bums. Η Hood είχε 13/35 δίποντα, 8/33 τρίποντα, 8/15 βολές, 50 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Phoenix Bums(Κοβάτσος): Χαριτόπουλος 13, Λάσπας 9, Παλαμιδάς 6, Παπαντωνίου 9, Γαδ 4, Δεδούσης 13, Κοβάτσος 2, Τουμπακάρης, Φρέρης 8.

Hood(Πατσάκας): Πρωτόγερος 5, Σαρρής 17, Λαύκας 4, Μένος, Πετράκος 4, Milicevic 2, Θεοδώρου 5, Μασουράκης 13, Σιφναίος 6, Στεφόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Ο αμυντικός οίστρος των Phoenix Bums.