25/05/2024
Φιορετσίνα 13 18 11 23 - 65 -
Kolosos Dunk n' Donuts 10 10 20 14 - 54 -

Και το αήττητο καλά κρατεί για τη Φιορετσίνα!

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να μπαίνουν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 8-4. Καραμήτσος και Λεβαδίτης ανέβασαν τους φιλοξενούμενους και πέρασαν μπροστά με 8-9, μέχρι ο Γεωργακόπουλος να βρεί απάντηση πίσω από τα 6,75 για το 11-9. Ο Λεωνάκης κράτησε μπροστά στο σκορ την ομάδα του και το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε στο 13-10.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Καράλας άρχισε να κάνει πιο αισθητή την παρουσία του, με τη Φιορετσίνα να προηγείται με 19-12. Παναγιώτου και Καραμήτσος βρήκαν τρόπους να πληγώσουν την αντίπαλη άμυνα, αλλά επιθετικά είχαν λύσεις οι παίκτες της Φιορετσίνα, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +10 όταν ο Βήχος έκανε το 28-18. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να κρατούν στα χέρια τους μία διαφορά 11 πόντων και το σκορ να γράφει 31-20.

Στην τρίτη περίοδο ο Kolosos Dunk n’ Donuts παρουσιάστηκε καλύτερος στο παρκέ και κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή. Ο Καραμήτσος αρχικά έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο (34-27), ενώ λίγο μετά ο Λεβαδίτης επέτρεψε στην ομάδα του να πλησιάσει κι άλλο (36-32). Από το καλάθι του Στασινόπουλου και έπειτα (38-32) η Φιορετσίνα έμεινε «άσφαιρη» και έτσι με ένα σερί 0-8 οι φιλοξενούμενοι έκαναν το προσπέρασμα για το 38-40. Ο Λεωνάκης ισοφάρισε σε 40-40, ενώ ο Γεωργακόπουλος ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το 42-40 με το οποίο πέρασε το τρίτο δεκάλεπτο.

Η Φιορετσίνα ένιωσε μία κάποια πίεση, αλλά τα τρίποντα των Κομνηνού και Χαρικιόπουλου ήρθαν να βελτιώσουν την κατάσταση, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο 53-42. Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα στην πλευρά των γηπεδούχων, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τη στιγμή και ανέβασαν τη διαφορά στους 17 πόντους (59-42). Η αποστολή των φιλοξενούμενων ήταν πλέον ακατόρθωτη και έτσι η Φιορετσίνα έφτασε τελικά στην επικράτηση με το τελικό 65-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Διονύσιος Κομνηνός με 11 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 ριμπάουντ. Από τον Koloso Dunk n’ Donuts ξεχώρισε ο Στάθης Καραμήτσος με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Βήχος 6(4ρ.), Γεωργακόπουλος 6(6ρ.), Καράλας 6(5ρ.), Κεχρής 6(3ρ.), Κομνηνός 11(3ρ.), Λεωνάκης 6(3ρ.), Μακρυγιάννης 10(4ρ.), Σιώλος 2(4ρ.), Στασινόπουλος 4(4ρ.), Χαρικιόπουλος 8(4ρ.)

Kolosos Dunk n’ Donuts (Ζαμπούρας): Ζαμπούρας, Καλοπήτας, Καραμήτσος 12(9ρ.), Καραμπεσύνης, Λεβαδίτης 20(7ρ.), Μαστορίδης 11(2ρ.), Μπατσίκας, Παναγιώτου 6(2ρ.), Ρούσσης 5(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση της Φιορετσίνα όταν έγινε η ανατροπή από τους φιλοξενούμενους!