11/11/2023
Brooklyn Nerds 12 8 18 9 - 47 -
Los Abeles Fakers 13 10 10 21 - 54 -

Και το αήττητο καλά κρατεί για τους Fakers!

Τι κι αν ήταν πέντε, τι και αν τους έλειπε ψηλός και περιφερειακός, οι Los Abeles Fakers, παίζοντας κατά διαστήματα καλή άμυνα και βάζοντας μεγάλα καλάθια στο τέλος, πήραν το πολυπόθητο ροζ φύλλο απέναντι στους μαχητικούς Brooklyn Nerds, με σκορ 47-54.

Οι Nerds μπήκαν πιο πειστικά στο παρκέ της Zωφριάς και με τέσσερις πόντους του Παπαναστασίου και του Κόσσυβα, πήραν προβάδισμα στο σκορ, 10-5, με 2:45' να απομένουν στο ρολόι. Ο Μαυρακάκης πήρε μπρος από τα 6,75 και με 2/2 τρίποντα έδωσε προβάδισμα στους Fakers, οι οποίοι τελείωσαν το δεκάλεπτο σε θέση οδηγού, 12-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Fakers, με επιθετικούς ηγέτες τον Λιάπη και τον Μαυρακάκη (3π), ξέφυγαν μπροστά στο σκορ με 9 πόντους, 16-25, μετά το πέρας του πρώτου πενταλέπτου. Ο Φορτσάτος με έξι πόντους έδωσε λύσεις και αντέδρασε για τους Nerds, οι οποίοι όμως βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20-23, στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι Brooklyn Nerds ξεκίνησαν εξαιρετικά την τρίτη περίοδο και με πέντε πόντους του Κοντορουχά έτρεξαν ένα 7-2 σερί στα πρώτα δύο λεπτά. Οι Fakers παρέμειναν φώναξαν βροντερά παρών και με έξι πόντους του Λιάπη, επανέφεραν το παιχνίδι ξανά στον πόντο, 34-33. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το τέλος, αλλά οι Nerds ήταν αυτοί που ολοκλήρωσαν με θετικό πρόσημο την τρίτη περίοδο, όντας μπροστά με 38-33.

Ο Λιάπης μπήκε αποφασισμένος στην τελευταία περίοδο και με τέσσερις δικούς του πόντους, έδωσε τους Fakers προβάδισμα ενός πόντου, 40-41, μετά από τέσσερα λεπτά παιχνιδιού! Ο Λιάπης με μεγάλες άμυνες, ο Φωτεινός με ένα τριποντάκι και ο Λουκαΐτης με ένα γκολ φάουλ έδωσαν μαξιλαράκι ασφαλείας δέκα πόντων στους Αμπελοκηπιώτες, οι οποίοι παρά τους δύο πόντους του Ζαμάνη και του Χωριανόπουλου και τους πέντε του Κοντορουχά , έφυγαν από το κλειστό της Ζωφριάς με το όγδοο ροζ φύλλο.

Betsson MVP για τους Los Abeles Fakers αναδείχθηκε ο Θεοδόσιος Λουκαΐτης ο οποίος πέτυχε double double, με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ από τους Brooklyn Nerds ξεχώρισε ο Ευστάθιος Φορτσάτος με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Γιαννουλάκης, Φορτσάτος 15, Ζαμάνης 2, Κόσσυβας 4, Παπαναστασίου 6, Χωριανόπουλος 5, Πατσίμας 4, Κοντορουχάς 11.

Los Abeles Fakers (Φωτεινός): Λιάπης 14, Λουκαΐτης 14, Γρηγοράκης, Φωτεινός 13, Μαυρακάκης 13.

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα και το πείσμα των Fakers!