24/05/2023
Hood BC 18 18 23 14 - 73 -
Varicurry B.C 14 3 12 15 - 44 -

Και το αήττητο καλά κρατεί!

Άνετα πέρασε το βράδυ της Τετάρτης 24 Μαΐου για την Hood, η οποία δεν συνάντησε καμία αντίσταση από την εξάδα των Varicurry και πήρε μία εύκολη νίκη με 73-44. Ο Στέργιος Πατσάκας εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως είχε πολλές επιλογές, έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες, με την ομάδα του να συνεχίζει την αήττητη πορεία της στην Summer Master League (4-0). Από την άλλη, αυτή ήταν η 4η ήττα για τους Varicurry οι οποίοι τα έχουν βρει… σκούρα μεχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

Όσον αφορά τον αγώνα, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν και το μόνο στο οποίο οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν ανταγωνιστικοί. Ο Ζορμπάνος ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, ωστόσο οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα, χτυπώντας κυρίως στο ανοιχτό γήπεδο για το 14-10. Τις περισσότερες λύσεις επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο στην Hood τις έδωσε ο Ζέγγος, ο οποίος ήταν και ο Betsson MVP της αναμέτρησης, ενώ οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 18-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Πατσάκα έκανε ότι ήθελε στο παρκέ. Επέτρεψε στους αντιπάλους της να πετύχουν μόλις 3 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο, όσοι ήρθαν από τον πάγκο πρόσφεραν εξίσου στο παιχνίδι και κάπως έτσι η διαφορά ξέφυγε. Με επιμέρους 18-3 λοιπόν στην περίοδο, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 36-16, το οποίο ήταν και το σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι είχαν φέρει πλέον το παιχνίδι στα μέτρα τους και πλέον τα χέρια τους έβρισκαν στόχο πιο άνετα. Ο Ζέγγος παρέμεινε ζωηρός, ενώ και ο Χανιώτης ήταν ουσιαστικός στην επίθεση, ειδικά κοντά στην ρακέτα. Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +30 (55-25), μία διαφορά που έμεινε και μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου όταν το σκορ έγραφε 59-29.

Η Hood είχε καθαρίσει τη νίκη και το τέταρτο δεκάλεπτο αποτελούσε μία τυπική διαδικασία ώστε να δούμε ποιο θα είναι το τελικό σκορ. Το παιχνίδι έγινε κάπως πιο… άναρχο σε κάποια σημεία του, οι δύο ομάδες βρήκαν εύκολα καλάθια, χωρίς να αλλάζει κάτι όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού. Το τελικό σκορ έγραψε 73-44 και η Hood πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Ζέγγος με 15 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ συνολικά. Από τους Varicurry ξεχώρισε ο Βαγγέλης Ζορμπάνος με 26 πόντους, 2 κλεψίματα και 13 ριμπάουντ.

Η Hood είχε 27/39 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 13/18 βολές, 53 ριμπάουντ, αλλά και 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 15 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Varicurry μέτρησαν 16/52 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 0/1 βολή, 37 ριμπάουντ, όπως και 8 ασίστ, 11 κλεψίματα και 14 λάθη.

Hood (Πατσάκας): Milicevic 2(4ρ.), Γιοβάνης 6(4ρ.), Ζέγγος 15(7ρ.), Καραγιαννίδης 6(4ρ.), Κατσούρης 8(7ρ.), Λαύκας 8(5ρ.), Μασουράκης 8(4ρ.), Πετράκος 4(2ρ.), Πρωτόγερος, Σαρρής 3(5ρ.), Στεφόπουλος 2(4ρ.), Χανιώτης 11(5ρ.)

Varicurry (Ζορμπάνος): Αναγνωστόπουλος 3(1ρ.), Γεωργούλιας, Ζορμπάνος 26(13ρ.), Κολέτσος 10(11ρ.), Παϊκόπουλος, Στρουμπούλης 5(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως σχεδόν όλοι όσοι αγωνίστηκαν για την Hood προσέφεραν επιθετικά στο ματς.