19/07/2023
Sicarios BC 27 8 23 26 - 84 -
Hellas Paper Bears 19 22 7 17 - 65 -

Και το πρωτάθλημα πάει στους Sicarios!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μια αρκετά ισορροπημένη μάχη για τον τελικό , οι δύο ομάδες είχαν ήδη δείξει ότι βρίσκονται σε εξαιρετική φυσική κατάσταση και ήταν αποφασισμένες να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό στο γήπεδο. Οι Sicarios υπήρξαν ελαφρώς ανώτεροι κατά το πρώτο δεκάλεπτο, με τους παίχτες Μαυρίδη, Σπυρόπουλο και Στεφανίδη να κάνουν εξαιρετικές επιδόσεις στο γήπεδο και να βοηθούν την ομάδα τους να κερδίσει ένα προβάδισμα με το σκορ να είναι στο 27-19.

Καθώς προχωρούσε ο τελικός, οι Hellas Paper Bears απέδειξαν ότι δεν πρόκειται να παραδοθούν εύκολα. Κατά το δεύτερο δεκάλεπτο, οι Χριστοδούλου, Μπίλιος Γιώργος και Παλιόγιαννης προέβαλαν εξαιρετική προσπάθεια και κατάφεραν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα. Με ένα εντυπωσιακό σερί πόντων, οι Hellas Paper Bears πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 41-35 κάτι που έδειχνε το υψηλό επίπεδο των δύο ομάδων.

Όμως, οι Sicarios δεν ήταν έτοιμοι να παραδοθούν. Κατά το τρίτο δεκάλεπτο, αντέδρασαν με εντυπωσιακό τρόπο, εμφανίζοντας τον πλήρη δυναμισμό τους. Οι Μαυρίδης, Σπυρόπουλος και Στεφανίδης οδήγησαν την ομάδα τους με ιδανικό τρόπο και επιτέλους βρήκαν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι. Οι Sicarios κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να προηγηθούν 58-48.

Καθώς πλησιάζαμε προς το τέλος του αγώνα, οι Sicarios απλά δεν άφησαν περιθώρια στους Hellas Paper Bears. Οι Χριστοδούλου, Μπίλιος Γιώργος και Παλιόγιαννης προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάδα τους στο παιχνίδι, αλλά οι Sicarios ήταν απλά ανίκητοι. Με αποφασιστικότητα και συνεργασία, οι παίχτες οδήγησαν την ομάδα τους σε μια εντυπωσιακή νίκη με 84-65. Οι Sicarios αναδείχθηκαν πρωταθλητές, αφήνοντας τους Hellas Paper Bears να πάνε πίσω με το κεφάλι ψηλά, καθώς πρόσφεραν έναν άξιο αντίπαλο στον τελικό του Summer Master League.

MVP του αγώνα είναι ο Άλκης Στεφανίδης ο οποίος πέτυχε 26 πόντους και πήρε 4 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Hellas Paper Bears πρωταγωνιστής είναι ο Νίκος Χριστοδούλου ο οποίος άγγιξε το Double Double καθώς είχε 28 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Sicarios BC: Τερζίδης , Πανταζής , Μητσάκης 10 (2) , Παπαθανασίου , Ξιούφης 2 , Μαυρίδης 19 (2) , Σπυρόπουλος 15 (3) , Παπασταθόπουλος , Μαρκίδης 5 , Μουμογλου 7 , Στεφανιδης 26 (3)

Hellas Paper Bears: Μπίλιος Γ. 11 (3) , Μπίλιος Δ. 2 , Πολυχρονιάδης Χ. 6 , Παλιογιαννης 11 (1) , Φαρμάκης 3 (1) , Ρίζος , Παππάς 4 , Χριστοδούλου 28