12/11/2023
Flint Tropics 17 17 19 13 - 66 -
Winston Wizards 12 25 9 7 - 53 -

Και το σερί μεγαλώνει...

Την πέμπτη συνεχόμενη και έκτη συνολικά νίκη πραγματοποίησαν στην Development2 League οι Flint Tropics καθώς επικράτησαν των Winston Wizards στο κλειστό του Αγίου Νικολάου.

Θέλοντας να εκμεταλλευτούν τις απουσίες του αντίπαλου, οι Flint Tropics ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Σ. Γκατζηρούλη, Τσέκερη και Καραντζή προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 17-12. Οι μόλις πέντε φιλοξενούμενοι προσαρμόστηκαν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού στα μέσα της περιόδου και με τρίποντα των Νταή - Καπετάνου και δίποντα του Αποστολόπουλου έμειναν κοντά στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σωστές επιλογές στην επίθεση και πρωταγωνιστές τους Αποστολόπουλο, Νταή και Τοσουνίδη έκαναν την ανατροπή και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (34-37). Οι Σ. Γκατζηρούλης και Τζανέτης τράβηξαν το... κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων, όμως η συνολική τους αμυντική λειτουργία ήταν κάτι παραπάνω από κάκιστη.

Οι Flint Tropics στην επανάληψη "έσφιξαν" την άμυνά τους, εκμεταλλεύτηκαν την εκτελεστική δεινότητα των Καραντζή και Σ. Γκατζηρούλη και με επιμέρους σκορ 19-9 μετέτρεψαν το 34-37 του ημιχρόνου σε 53-46 ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Οι Wizards "κόλλησαν" στην επίθεση και έχασαν την ενέργεια που είχαν τα προηγούμενα δεκάλεπτα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, έκαναν άψογη διαχείριση, σκόραραν όποτε έπρεπε και έφτασαν πιο εύκολα απ' ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη. Οι "κόκκινοι" παρουσίασαν σημάδια κόπωσης, σημείωσαν μόλις 16 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισαν δίκαια την ήττα. Τελικό σκορ στον Άγιο Νικόλαο, 66-53.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σ. Γκατζηρούλης με double double και 23 ποντους (3/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/65 δίποντα, 6/21 τρίποντα και 8/13 βολές. Μαζεψαν 59 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/34 δίποντα, 7/24 τρίποντα και 4/10 βολές. Μαζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Flint Tropics (Β. Γκατζηρούλης): Β. Γκατζηρούλης 12, Σ. Γκατζηρούλης 23 (5), Κατραντζής 9 (1), Λιαροστάθης, Λουκάκης 8, Σκαμαντζούρας 2, Τζανέτης 6, Τσέκερης 4, Τσαγκαράκης 2

Winston Wizards (Νταής): Αποστολόπουλος 18 (1), Καπετάνος 17 (2), Νταής 11 (3), Τοσουνίδης 7 (1), Φράγκος

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.