15/02/2023
Αναλώσιμοι 12 6 16 16 - 50 -
Thunder 20 12 13 16 - 61 -

Και του χρόνου στη Master League η Thunderblaze!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall η Thunderblaze επικράτησε για δεύτερη φορά φέτος των Αναλώσιμων με 50-61, καθαρίζοντας την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία. Πέμπτη νίκη για την παρέα των Ζαράνη και Λαγού, δωδέκατη ήττα για την ομάδα του Γρηγόρη Νικολόπουλου που αναμένεται να μας αποχαιρετήσει, οδεύοντας προς την Evolution. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα από την Thunderblaze που με πρωταγωνιστές τους Ζαΐμη (8π.), Ζαράνη (6π.) και Λαγό (5π.) μπήκε γρήγορα σε θέση οδηγού, σκοράροντας με συνέπεια. Οι Αναλώσιμοι παρέμειναν σε λογική απόσταση, βρίσκοντας λύσεις από τους Νικολόπουλο (5π.), Λιάσκα (2π.), Μεΐντάνη (2π.) και Χρηστακάκο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-20.

Μειωμένη ήταν παραγωγικότητα για αμφότερες τις ομάδες στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 6-12. Οι φιλοξενούμενοι και μετέπειτα νικητές βασίστηκαν κυρίως στους Μαλεβίτη (4π.) και Κούρτη (4π.), ενώ οι Αναλώσιμοι που είχαν αρκετά κενά επιθετικά διαστήματα απάντησαν με Χρηστακάκο (2π.), Λαμπρόπουλο (2π.) και Χρονόπουλο (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 18-32.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι, επιχειρώντας να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα με πρωταγωνιστές τους Χρηστακάκο (7π.), Λιάσκα (5π.) και Χρονόπουλο (4π.). Στην αντίπερα όχθη, η Thunderblaze διατήρησε την διψήφια τιμή στη διαφορά, με καλάθια από τους Λαγό (4π.), Μπούτο (4π.), Ζαράνη (3π.) και Κούρτη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Αναλώσιμοι πάλεψαν για να επιστρέψουν. Με αντεπίθεση διαρκείας και κρίσιμα σουτ των Χρηστακάκου (5π.), Μανώλη (4π.), Καστανιά (3π.), Λιάσκα (2π.) και Μεΐντάνη (2π.) οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στους 7 και πίστεψαν στην ολική ανατροπή. Η Thunderblaze, ωστόσο, διατήρησε την ψυχραιμία της και, με τον Ζαΐμη να «παίζει ρολόι» από μέση απόσταση και τον Λαγό (6π.) να ευστοχεί σε τρίποντα - «μαχαιριές», έφτασε δίκαια στη νίκη με 50-61.

Στο τέλος του αγώνα, οι Αναλώσιμοι είχαν 16/40 δίποντα, 4/27 τρίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Thunderblaze είχε 18/39 δίποντα, 7/21 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Ζαΐμης με 18 πόντους, έχοντας 9/11 δίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 26 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Λιάσκας με 9 πόντους, έχοντας 4/4 δίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 16 λεπτά συμμετοχής.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος) :  Αντωνιάδης, Καστανιάς 3 (1), Λιάσκας 9, Μανώλης 4, Μεΐντάνης 4, Τόγιας, Νικολόπουλος 5 (1), Χρηστακάκος 16 (2), Χρονόπουλος 6.

Thunderblaze (Λαγός) : Αγγελόπουλος 1, Ζαΐμης 18, Ζαράνης 11 (3), Κούρτης 8, Λαγός 15 (4), Μαλεβίτης 4, Μπούτος 4, Χόντος.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.