30/06/2022
Phoenix Bums 13 17 23 17 - 70 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 5 15 12 11 - 43 -

Και τώρα Αλκοολικός για τους Bums!

Οι Phoenix Bums επιβλήθηκαν με 70-43 των Ανυπότακτων Γαλατών στο Φάληρο και έκλεισαν με νίκη και… πρωτιά τις υποχρεώσεις τους στον τέταρτο όμιλο της Summer Development κατηγορίας, με το αποτέλεσμα αυτό να τους φέρνει πάνω στον Αλκοολικό Αστέρα και τους Γαλάτες στο Λεοντάριο!

Η ενέργεια του Ζελμάνοβιτς ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να δείξουν οι Γαλάτες στα πρώτα δέκα αναγνωριστικά λεπτά της αναμέτρησης, με τον Φωτόπουλο από την άλλη να ξεχωρίζει επιθετικά για το σύνολο του Κοβάτσου, το οποίο έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 13-5.

Ο Χρήστος ο Γόντικας ανέβασε την απόδοσή του και… παρέσυρε τους γηπεδούχους, οι οποίοι έδειχναν να πατούν καλύτερα στο παρκέ, μέχρι δύο τρίποντα του Μαντά… μαζέψουν κάπως τη διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-20 για τους Bums, με τον Μοσκόφογλου να βελτιώνεται προς το τέλος του.

Κατά διαστήματα οι Bums έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ με περίσσια ομαδικότητα και συνέπεια, με τους Μοίρα και Λάσπα να μοιράζονται το σκοράρισμα και να ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς, με την τρίτη περίοδο να κρίνει εν πολλοίς την εξέλιξη του παιχνιδιού, με το 53-32 να χωρίζει τις δύο ομάδες.

Με τη διαφορά των 20+ πόντων να έχει έχει πολλοίς κρίνει το αποτέλεσμα του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και σκόραραν, με το ροζ φύλλο αγώνα να δίνει στους Bums την πρώτη θέση του ομίλου και τους Ανυπότακτους να… πλασάρονται τρίτοι, με Αλκοολικό Αστέρα και Λεοντάριο να τους περιμένουν στην επόμενη φάση αντίστοιχα. Τελικό σκορ αγώνα 70-43.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος ο Γόντικας με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κοψίματα. Από Γαλάτες ξεχώρισε ο Αναστάσιος Ανδρικόπουλος με 2 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 19/44 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 11/20 βολές, 51 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/40 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 4/7 βολές, 33 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 5 λάθη.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Γόντικας 11 (12 ριμπ.), Φωτόπουλος 12, Μοίρας 15, Κοβάτσος 2, Λάσπας 13, Καδάς 4, Μοσκόφογλου 9, Βοντετσιάνος 4.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Ζελμάνοβιτς 18, Σιμιτζής 2, Φρατζεσκάκης 3, Σταθάτος 2, Ανδρικόπουλος 2, Μαντάς 10, Κακριδής, Μπετχαβάς 3, Φώτου, Δούστος 3.

Τί και άρεσε: Μερικές εκπληκτικές συνεργασίες από τους Bums!