30/03/2023
L' Ovelha Negra 13 16 14 12 - 54 -
Alpinists BC 19 22 14 21 - 75 -

Και τώρα ντέρμπι για τους Αλπινιστές!

Την Πέμπτη το βράδυ 30 Μαρτίου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, οι Αλπινιστές βγάζοντας πολλή ενέργεια και διάθεση σε όλο το παιχνίδι, δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 54 – 75 απέναντι στην L”Ovelha Negra και περιμένουν πλέον το ντέρμπι της Κυριακής με το Leontario για το ποιος θα κατακτήσει την δεύτερη θέση.

Οι ομάδες πήγαιναν σε πολύ γρήγορες επιθέσεις στο πρώτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να δείχνει ισορροπημένο για οκτώ λεπτά και τους Αλπινιστές με ξέσπασμα στο τελευταίο δίλεπτο να ξεφεύγουν 13-19.Λιοφάγος και Μουτεβελής οδηγούσαν τους προπορευόμενους με 4 πόντους έκαστος, με τον Μαγκανιάρη να βάζει ένα τριποντάκι, ενώ την L”Ovelha κρατούσε κοντά ο εξαιρετικός Λάνη που πέτυχε 10 από τους 13 πόντους της ομάδας του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο , η L”Ovelha ανέβασε την απόδοση της στη επίθεση με τρίποντα του Σπαθή και 4 πόντους του Λη, αλλά έμπαζε στην άμυνα.Οι Αλπινιστές εκμεταλλεύτηκαν κάθε αδυναμία των γηπεδούχων, πίεσαν πολύ στην μπάλα και με καυτή τετράδα στην επίθεση τους Παπαντωνίου(7), Μουτεβελή (5), Νεαμονιτό(4),Συκάρη (4), διαμόρφωσαν το υπέρ τους 29-41 του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 14 πόντους και τους Αλπινιστές να μην απειλούνται ουσιαστικά .Λάνη με 6 και Πάσχος με τρίποντο , πάσχιζαν να μειώσουν για την L”Ovelha, όμως οι γηπεδούχοι έβρισκαν άμεσα απαντήσεις με Λιοφάγο(4), Μαγκανιάρη(3) και τέσσερις ακόμα να βάζουν από ένα καλάθι, για το 42-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν αποκλειστικά μόνο τον Λάνη να παλεύει με 10 πόντους, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι που δεν ξεκόλλησαν ποτέ το πόδι από το γκάζι, να βρούν πρωταγωνιστές στα πρόσωπα των Συκάρη - Μουτεβελή με 9 και 6 πόντους αντίστοιχα, με το τελικό 54 – 75 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ιωάννης Συκάρης με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεόδωρος Λάνη με 27 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Η L”Ovelha είχε 15 / 36 δίποντα , 3 / 22 τρίποντα, 15 / 29 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 24 λάθη. Οι Αλπινιστές είχαν 28 / 52 δίποντα, 6 / 21 τρίποντα, 1 / 6 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 20 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη.

L Ovelha Negra(Λυμέρης): Βασιλάκης, Κλεφτογιάννης 2, Λάνη 27(16ρ.) ,Λη 6(7ρ.), Λυμέρης, Πάσχος 6, Σαπλαούρας 5, Σηφακάκης, Σπαθής 8.

Αλπινιστές(Μαρούδης): Βακρινός 2, Καββαδίας, Κυριακίδης 4, Λιοφάγος 13, Μαγκανιάρης 8, Μουτεβελής 15, Νεαμονιτός 4, Παπαντωνίου 13(7ρ.), Ποντίκας 2, Συκάρης 17(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Η αστείρευτη ενέργεια των νικητών και στα σαράντα λεπτά του παιχνιδιού!