05/03/2022
Γιουγκοπιάστηκα 14 25 18 13 - 70 -
Wolves 14 13 8 13 - 48 -

Και τώρα… πιάστε τη Γιούγκο!

Με ρεσιτάλ του… spot up shooter Σακαρέλου και ακόμη ένα πληθωρικό παιχνίδι από Κορωνάκο και Παπαγεωργίου, η ΓιουγκοΠιάστηκα επικράτησε των Wolves με το τελικό 70-48, βάζοντας ακόμη πιο… σοβαρή υποψηφιότητα για την κορυφή του ομίλου!

Αντάξιο της ποιότητας και της βαθμολογικής θέσης των δύο ομάδων το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Παπαγεωργίου, Κορωνάκο από Γιούγκο και Φιλοκώστα από Wolves να ξεχωρίζουν στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά της, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 14-14.

Ένα 11-0 σερί μέσα στα δύο πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου από την… δαιμονισμένη ΓιουγκοΠιάστηκα ( με τους Σακαρέλο  και “PJ” να τα βάζουν από παντού) άλλαξε την ισορροπία του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το… τιμόνι του αγώνα και να κλείνουν το ημίχρονο μπροστά με 39-27, με τον Μανωλόπουλο να προσπαθεί να μαζέψει τη διαφορά παρέα με τον Χαρακίδα.

Ο συγκινητικός (έπαιζε τραυματίας) Γιάννης Νικολαΐδης υπήρξε κομβικός για άλλο ένα τρομερό ξεκίνημα των γηπεδούχων όντας ανίκητος στο ποστ, με τους “κίτρινους” να ανεβάζουν τη διαφορά στους είκοσι (50-30). Το “κρύο” βράδυ του Χαρακίδα και η γενική κακή επιθετική συγκομιδή των “Λύκων”, δεν τους επέτρεψε να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με κάτι περισσότερο από το 57-35 πίσω.

Οι “Wolves” δεν άφησαν το παιχνίδι, έπαιξαν καλή άμυνα και έκλεψαν μπάλες, έτρεξαν και σκόραραν με τον Αλέξη αλλά ήταν πολύ… αργά, με τη ΓιουγκοΠιάστηκα να φτάνει στο ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό και δίκαιο 70-48.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παντελής Κορωνάκος με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 λάθη. Από Wolves ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Αλέξης με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 20/44 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 6/16 βολές, 45 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/38 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 8/15 βολές, 34 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και 10 λάθη.

ΓιουγκοΠιάστηκα (Σακαρέλος) : Κορωνάκος 15 (14 ριμπ.), Πατάγιας 11, Παπαγεωργίου 10, Κύρκος 4, Νικολαΐδης 12, Πουριέζης 1, Μπαντράς 2, Σακαρέλος 15, Λένος.

Wolves (Μεϊκόπουλος) : Χαρακίδας 2, Φιλοκώστας 7, Μεϊκόπουλος, Αλέξης 16 (11 ριμπ.), Μανωλόπουλος 18, Γκίζης, Καρατζάς 3, Τύρος 2.

Τί μας άρεσε : Το γεγονός ότι ο Σακαρέλος πέταγε… βότσαλα στη θάλασσα, όντας “τρομακτικά” εύστοχος σε καίρια σημεία του παιχνιδιού από τα 6.75!