11/06/2023
Valhalla Phantoms 20 18 13 14 - 65 -
Leontario BC 21 21 18 17 - 77 -

Και τώρα... Spurs για Leontario!

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια πήρε το Leontario και έτσι λοιπόν προκρίθηκε στην επόμενη φάση της... καλοκαιρινής Development, με το 65-77 να είναι το τελικό σκορ απέναντι στους Valhalla's Phantoms, οι οποίοι αν κρατήσουν το υλικό τους και κάνουν μια δυο "πινελιές", θα είναι πονοκέφαλος του χρόνου για τους αντιπάλους τους..

Πραγματικά εκπληκτικό το ξεκίνημα στην αναμέτρηση, με τις δύο παρέες να... ξεχνούν την κρισιμότητα του αγώνα και να παίζουν ελεύθερα και γρήγορα! Ο Κρινής βοήθησε τον Κανάκη επιθετικά, ενώ ο Πλαγιαννάκος ήταν χάρμα ειδέσθαι και μαζί με τον Βόσικα ήταν το δίδυμο που ξεχώρισε για Leontario, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 20-21 για την παρέα του Κωνσταντιδέλη.

Εξίσου όμορφο και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις μάχες να γίνονται και πιο δυνατές, όσο πλησιάζαμε προς το ημίχρονο. Μια έξυπνη ενέργεια του Γεωργακά και ένα δύσκολο τελειώμά του μείωσε τη διαφορά στους 2, με το ημίχρονο εν τέλει να κλείνει στο 38-42 για Leontario.

Ο Κορωνάκης με ένα σουτ μέσης απόστασης έκανε το σκορ 45-58 και φάνηκε να κρατά για τα καλά το διψήφιο προβάδισμα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έτρεξαν και βρήκαν λύσεις στο ανοιχτό γηπεδο με Βεργόπουλο και σε σετ επιθέσεις με Βόσικα, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 51-60.

Κανένα λόγο να βιαστεί δεν είχε το Leontario, κράτησε το προβάδισμα που είχε κοντά στο διψήφιο, πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 65-77 και πάει σε μια φοβερή μονομαχία με τους Spurs του Πέλεχα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Πλαγιαννάκος με 24 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 λάθη. Από Valhalla ξεχώρισε ο Αντώνης Κανάκης με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 25/62 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 6/13 βολές, 41 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/41 δίποντα, 7/30 τρίποντα, 12/14 βολές, 38 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη.

Valhalla's Phantoms (Γεωργακάς): Γεωργακάς 6, Δρόσος 9, Κανάκης 14, Κόκολας 6, Κρινής 11, Κότσιρας 13, Μπουρίτης 6.

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Βεργόπουλος 17, Βόσικας 26, Κορωνάκης 6, Κωνσταντιδέλης 2, Πλαγιαννάκος 24, Σπυρόπουλος 2.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!