01/04/2022
ThunderDogs 15 21 19 13 - 68 -
Capital Con-Trolls 22 16 14 12 - 64 -

Και τώρα… τελικός για τους ThunderDogs!

Βράδυ Πέμπτης στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι φορμαρισμένοι ThunderDogs (13-3) υποδέχθηκαν την Capital Con-Trolls (3-13) για την προτελευταία στροφή στον τρίτο όμιλο της Master League. Η ομάδα του Μαρζάβα απέδειξε περίτρανα πόσο αδίκησε φέτος τον εαυτό της, δείχνοντας τι μπάσκετ μπορεί να παίξει όταν όλα της όπλα είναι διαθέσιμα. Οι ThunderDogs παρότι αιφνιδιάστηκαν από την μαχητικότητα των υποβιβασμένων αντιπάλων τους, έδειξαν χαρακτήρα για μια ακόμα φορά και επικράτησαν με 68-64. Η ομάδα του Θάνου Παπαγεωργίου στρέφει το βλέμμα της στον τελικό της τελευταίας αγωνιστικής απέναντι στο Black Mamba, θέλοντας τη νίκη που θα της δώσει το πλεονέκτημα της δεύτερης θέσης του ομίλου. Προβληματισμός στις τάξεις των ThunderDogs για την κατάσταση του αρχισκόρερ Στάθη Καπαρελιώτη, η παρουσία του οποίου στο προσεχές ντέρμπι κρίνεται αμφίβολη. Η Capital Con- Trolls, από την άλλη, θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα απέναντι στους Golden Steak Warriors, ενώ ήδη ετοιμάζει τα πλάνα της για τη νέα χρονιά στη Development League. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Φουριόζα μπήκε στο παρκέ η Capital που προηγήθηκε ακόμη με +10 στα πρώτα λεπτά (6-16). Πάρης Καλπούζος (8π. με 1 τρίπ.), Νίκος Μαυράκης (6π. με 1 τρίπ.) και Κωνσταντίνος Νίκας αποτέλεσαν την επιθετική τριπλέτα που κουβάλησε τους φιλοξενούμενους, όχι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά σε όλη τη διάρκεια του ματς. Μετά το πρώτο νευρικό τρίλεπτο οι ThunderDogs έβγαλαν αντίδραση, μειώνοντας τη διαφορά με Θοδωρή Πρισιμιτζάκη (4π.), Βαγγέλη Σεφέρη (4π.) και Στάθη Καπαρελιώτη (3π.) να ξεχωρίζουν. Σκορ δεκαλέπτου, 15-22.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο με τους ThunderDogs να ανεβάζουν την απόδοσή τους επιθετικά και το ματς να παραμένει κλειστό. Ο Στάθης Καπαρελιώτης προσέθεσε ακόμη 8 πόντους στη συλλογή του, ενώ οι Θοδωρής Πρισιμιτζάκης (5π.), Θάνος Παπαγεωργίου (3π.) και Στέλιος Γιακιντζής (3π.) βελτίωσαν αισθητά το περιφερειακό ποσοστό των μετέπειτα νικητών. Η Capital είχε αντίδραση, με τους Πάρη Καλπούζο (5π. με 1 τρίπ.) και Κωνσταντίνο Νίκα (7π. με 1 τρίπ.) να δημιουργούν νέα προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων και να κλείνουν το ημίχρονο στο +2. Σκορ ημιχρόνου, 36-38.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε. Ελαφρώς μειωμένη η επιθετική παραγωγικότητα των δύο ομάδων με το επιμέρους σκορ να γράφει 19-14. Θάνος Παπαγεωργίου (5π. με 1 τρίπ.), Θοδωρής Πρισιμιτζάκης (4π.) και Βαγγέλης Σεφέρης αποτέλεσαν την αιχμή του δόρατος στην επίθεση των ThunderDogs. Στην αντίπερα όχθη, το μαρκάρισμα του Νίκου Μαυράκη (7π. με 1 τρίπ.), αλλά και του Κωνσταντίνου Νίκα (7π. με 1 τρίπ.) συνέχισε να προβληματίζει τον coach Παπαγεωργίου. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 55-52.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο κλειστό της ΑΕΚ και το ματς στην κόψη του ξυραφιού. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει και έτσι το ματς οδηγήθηκε στις ειδικές καταστάσεις. Οι ThunderDogs αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να επικρατήσουν με διαφορά τεσσάρων πόντων, με μεγάλο πρωταγωνιστή στα τελευταία λεπτά τον Θοδωρή Πρισιμιτζάκη (8π. με 1 τρίπ.). Από κοντά και ο εξαιρετικοί αμυντικά Βαγγέλης Σεφέρης (3π.) και Κυριάκος Δημακαρέας (2π.). Από πλευράς Capital ο Κωνσταντίνος Νίκας σημείωσε ακόμη 7 πόντους με 1 τρίποντο, όμως η ομάδα του Μαρζάβα υποχρεώθηκε στην 14η φετινή ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι ThunderDogs είχαν 22/37 δίποντα, 6/29 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψαν 22 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Capital Con – Trolls είχαν 16/43 δίποντα, 7/18 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 18 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Πρισιμιτζάκης με 21 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 5 λάθη και 3 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Νίκας με 27 πόντους και double-double, έχοντας 7/15 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 6 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

ThunderDogs (Παπαγεωργίου) : Γιακιντζής 3 (4 ριμπ., 1 τρίπ.), Δημακαρέας 8 (3 ριμπ., 3 ασί., 2 κλεψ.), Καπαρελιώτης 13 (3 ριμπ., 3 κλεψ., 1 μπλοκ, 1 τρίπ.), Ντιμπ, Πίνας, Παπαγεωργίου 10 (3 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ., 2 τρίπ.), Πρισιμιτζάκης 21 (6 ριμπ., 3 ασί., 3 μπλοκ, 2 τρίπ.), Σεφέρης 13 (2 κλεψ.).

Capital Con Trolls (Μαρζάβας) : Καλπούζος 13 (9 ριμπ., 3 ασί., 2 τρίπ.), Κατσάτσος (5 ριμπ.), Κιούσης 4 (4 ριμπ.), Μαυράκης 18 (12 ριμπ., 4 ασί., 2 τρίπ.), Νίκας 27 (15 ριμπ., 3 τρίπ.), Ξανθάκης 2 (6 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Η μαχητικότητα της Capital που δεν θύμισε σε τίποτα υποβιβασμένη ομάδα.