22/06/2023
Pink Paper 13 18 10 10 - 51 -
Hood BC 17 13 15 16 - 61 -

Και φέτος στα προημιτελικά η Hood!

Το βράδυ της Πέμπτης στο κλειστό του Αγίου Νικολάου η Hood του Στέργιου Πατσάκα έκλεισε θέση (και) στα φετινά QuarterFinals της Summer Master League, διπλασιάζοντας τις νίκες της κόντρα στο Pink Paper με 51-61. Συγκινητική ήταν η προσπάθεια της ομάδας του Γιώργου Καμπόσου που πούλησε πολύ ακριβά το τομάρι της, φέρνοντας στα όρια του ένα από τα αδιαμφισβήτητα φαβορί για την κούπα. Από την άλλη, μεγάλο το κέρδος για την Hood, που έδειξε ότι μπορεί να κερδίζει ακόμη και στην κακή της μέρα και μάλιστα, παρά τις κομβικές απουσίες των Καραγιαννίδη - Κατσούρη. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σε ένα σχετικά μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι και μετέπειτα νικητές παρουσιάστηκαν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στην τριπλέτα των Ζέγγου (9π.), Χανιώτη (6π.) και Πετράκου (2π.). Σε απόσταση αναπνοής παρέμεινε το Pink Paper, απαντώντας με καλάθια των Καραίσκου (5π.), Σακκή (3π.), Ορφανίδη (3π.) και Κονταρίνη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, διανύοντας μάλιστα το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς. Με επιμέρους 18-13, εξαιρετικές συνεργασίες και πρωταγωνιστές τους Κονταρίνη (6π.), Μποτσάκο (6π.) και Σακκή (5π.) το Pink Paper κατάφερε να βρεθεί σε θέση οδηγού στου δρόμου τα μισά. Στην αντίπερα όχθη, η Hood, παρά την προσπάθεια των Ζέγγου (5π.), Γιοβάνη (3π.), Πετράκου (2π.) και Στεφόπουλου (2π.) παρέμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό και προβλημάτισε με την εικόνα της. Σκορ ημιχρόνου, 31-30.

Μετά την ανάπαυλα οι Χουντιανοί αναθάρρησαν, καθώς το περιφερειακό τους ποσοστό βελτιώθηκε δια χειρός Σαρρή (6π.), Θεοδώρου (3π.) και Μασουράκη (5π.). Η ομάδα του Πατσάκα προσπάθησε να ματσάρει την ενέργεια των γηπεδούχων και κάπως έτσι ανέκτησε ένα μικρό, έστω, προβάδισμα. Το Pink Paper, από την άλλη, αντιμετώπισε κάποια κενά διαστήματα, ενώ ήταν αρκετά άστοχο σε κρίσιμα ελεύθερα σουτ πίσω από τα 6,75μ. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η μάχη συνεχίστηκε, με το Pink Paper να καταθέτει όλες τις δυνάμεις που του είχαν απομείνει εντός του παρκέ. Το επιθετικό κρέσεντο του εξαιρετικού Κονταρίνη (8π.) έφερε τους γηπεδούχους αρκετά κοντά στην ισοφάριση της σειράς, όμως δεν αποδείχθηκε αρκετό. Η Hood, διατήρησε την ψυχραιμία της, βρήκε κάποια πολύ μεγάλα σουτ κόντρα στο μομέντουμ και έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά της. Πετράκος (6π.), Ζέγγος (4π.), Θεοδώρου (3π.) και Σαρρής (2π.) βγήκαν μπροστά στο φινάλε, απλοποιώντας την υπόθεση πρόκριση.

Έτσι, λοιπόν, η Hood έγινε η πρώτη ομάδα (μαζί με την Deportivo) που προκρίθηκε στους 8 της Summer Master League και περιμένει να μάθει αντίπαλο από το γνώριμο ζευγάρι Lyonmen – Black Mamba (1-1).

Στο τέλος του αγώνα, οι Pink Paper είχαν 17/40 δίποντα, 4/24 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 4 μπλοκ.  Στον αντίποδα, η Hood είχε 14/34 δίποντα, 7/26 τρίποντα και 12/21 βολές. Μάζεψε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άρης Πετράκος με 11 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/4 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 21 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάρης Κονταρίνης με 16 πόντους, έχοντας 8/15 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Pink Paper (Καμπόσος) : Ζηζόπουλος, Καμπόσος 3 (1), Καραίσκος 8 (1), Κονταρίνης 16, Κοντομίχος, Μποτσάκος 6, Ορφανίδης 6 (2), Σακκής 12.

Hood (Πατσάκας) : Γιοβάνης 3, Ζέγγος 18 (1), Θεοδώρου 6 (2), Λαύκας, Μασουράκης 5 (1), Πετράκος 11 (1), Σαρρής 8 (2), Στεφόπουλος 2, Χανιώτης 8.

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των Pink Paper στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα