Τα Βουνά Ath 22 17 10 14 - 63 -
Red Goats 3 6 6 11 - 26 -

Κακοί είστε Βουνά μου!

Το 8/8 στην Development2 League έκαναν το βράδυ του Σαββάτου στο Μαζαράκη τα Βουνά καθώς επικράτησαν εύκολα των Red Goats.

Τον ρόλο του φαβορί επιβεβαίωσαν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο τα Βουνά, αφού με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και πολυφωνία στην επίθεση εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19 (22-3). Οι φιλοξενούμενοι έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους και κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά.

Οι Μπουλιαρίτης και Πέτσας με την είσοδό τους έδωσαν ενέργεια στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου στην κάκιστη επίθεση των Red Goats, όμως η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στα Βουνά. Με πρωταγωνιστές τους Δ. Παναγιωτόπουλο, Χόντο και Γεωργίου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το επιβλητικό 39-9 και έβαλαν πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση.

Τυπική διαδικασία είχε το δεύτερο ημίχρονο, αφού η διαφορά είχε φτάσει σε δυσθεώρητα επίπεδα. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι και με πρωταγωνιστές τους Ράλλη και Κωνσταντίνου προηγήθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με 49-15, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο πήραν επιπλέον σκορ από παίχτες που είχαν λιγότερο χρόνο συμμετοχής (Τουρλιούμης, Φιλντίσης, Π. Παναγιωτόπουλος). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να φανούν ανταγωνιστικοί και γνώρισαν δίκαια ακόμη μια βαριά ήττα. Μοναδικοί διασωθέντες στο... Σαββατιάτικο ναυάγιο οι Πέτσας, Μπουλιαρίτης και Τραχείλος. Τελικό σκορ στο Μαζαράκη, 63-26.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ράλλης με 9 πόντους (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 25/51 δίποντα, 2/17 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/50 δίποντα, 1/12 τρίποντα και 3/10 βολές. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ.

Βουνά: Γεωργίου 9, Γκραίκος 6, Κωνσταντίνου 9 (1), Π. Παναγιωτόπουλος 4, Δ. Παναγιωτόπουλος 10, Ράλλης 9 (1), Τουρλιούμης 4, Φιλντίσης 7, Χόντος 5

Red Goats: Αρνίδης 2, Βρύσης 2, Γκολιανόπουλος 2, Γ. Α. Ερρίπης 3, Γ. Κ Ερρίπης, Μπουλιαρίτης 2, Νίκου, Πέτσας 8, Τραχείλος 3 (1), Τσιαντής 4