21/12/2022
Hurricanes 13 7 17 19 - 56 -
Los Abeles Fakers 12 15 9 10 - 46 -

Έκαναν καλά Χριστούγεννα οι Hurricanes!

Σ’ένα άκρως ανταγωνιστικό ματς οι Hurricanes επέβαλαν το ρυθμό τους στα τελευταία δώδεκα λεπτά και λύγισαν τους Los Abeles Fakers με σκορ 56-46 για την κατηγορία Evolution.

Στο  πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες, πήγαιναν μαζί στο σκορ, έχοντας δύο πρωταγωνιστές. Ο Αντωνάκης ήταν καταπληκτικός για τους τυπικά φιλοξενούμενους, ενώ ο Περσίτσας υπηρετούσε τη δουλειά του σκόρερ με συνέπεια. Το 13-12 γράφτηκε χάρη στην ποιότητα των δύο παικτών και η συνέχεια είχε διαφορετική χροιά.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ηρειώτης βρήκε το χέρι του από την περιφέρεια, ο Φωτεινός τον βοήθησε και ο Αντωνάκης συνέχισε να τα κάνει όλα σε άμυνα κι επίθεση. Οι γηπεδούχοι είχαν παραγωγή μόλις εφτά πόντων κι αυτός τους ανάγκασε να είναι πίσω στο σκορ 20-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Hurricanes είδαν τον Γκυρτή και τον Λατίφη να είναι εξαιρετικοί, να δίνουν ενέργεια και σκορ στην ομάδα τους, ενώ αντίθετα οι αντίπαλοί τους, άρχισαν να μένουν από δυνάμεις. Το 37-36 θεωρητικά έκανε το ματς ντέρμπι, όμως αυτό ήταν η μισή αλήθεια.

Στα τελευταία δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, είχαν δυνάμεις, ενώ οι Los Abeles Fakers περπατούσαν στο παρκέ του ΓΣΠ. Το 56-46 ήταν απόλυτα δίκαιο σκορ με τους νικητές να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 4-4, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 2-6.

Οι νικητές μέτρησαν 5/10 βολές, 15/39 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 33 ριμπάουντ (12 επ., 31 αμ.) 15 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα και ισάριθμα κοψίματα. Οι ηττημένοι είχαν 3/4 βολές, 11/39 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 34 ριμπάουντ (9 επ., 25 αμ.), 12 ασίστ, 7 λάθη, 9 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Λατίφης με 11 πόντους (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη και 1 κλέψιμο.

Hurricanes (Ταμιωλάκης): Βασιλειάδης 3 (1), Βλάχος 3, Γκυρτής 16 (1), Καραθάνος 4, Κασσελάκης, Λατίφης11 (1), Μακρής 3, Περσίτσας 14 (3), Ρούσσος, Σακελλαρίου, Ταμιωλάκης 2

Los Abeles Fakers (Λουκαΐτης): Αντωνάκης 17 (3), Ηρειώτης 13 (3), Κωνσταντίνου 3, Λουκαΐτης 8, Φωτεινός 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η μεθοδικότητα των Hurricanes και η ψυχραιμία στο παιχνίδι τους!