16/12/2021
Kourkoutes BC 14 16 19 10 - 59 -
Tebelwolves 14 10 13 19 - 56 -

Καλά Χριστούγεννα by Kourkoutes Family!

Με τον ιδανικότερο τρόπο έκλεισαν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος οι Kourkoutes, καθώς για την ένατη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισαν τους μαχητικούς Tebelwolves με 59-56 στο κλειστό του Κολωνού και παραμένουν στην κορυφή!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Tebelwolves, καθώς με 8 πόντους του Μασοκώστα και 4 του Καραγρηγορίου, προηγούνταν με 6-11, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Τσάκωνα να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 14-14!

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν σε θέση οδηγού με 21-24, μετά από προσωπικό show του Πενταγιώτη με 8 συνεχόμενους πόντους. Ωστόσο, οι Kourkoutes κυριάρχησαν στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους και με 6 πόντους του Νακόπουλου, 3 του Τσάκωνα και τριποντάκι του Βεϊσάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 30-24!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι έδειχναν να αγκαλιάζουν τη νίκη, όταν με ακόμη 11 πόντους του ασταμάτητου Νακόπουλου, 5 πόντους του Δημητρόπουλου και τρίποντο του Βεϊσάκη, έφτασαν στο +17, 47-30! Το μόνο που κατάφεραν οι Tebelwolves πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν να μειώσουν στους 12, 49-37, χάρη σε δύο τρίποντα του Πενταγιώτη και ένα του Μασοκώστα. Σκορ τρίτης περιόδου 49-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Kourkoutes κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμα που είχαν και με δράστες στην επίθεση τους Τσάκωνα (6π) και Νακόπουλο, έφτασαν στην αγχωτική νίκη με 59-56! Προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να κάνουν την μεγάλη ανατροπή οι Tebelwolves, πλησιάζοντας στο καλάθι, 58-56, 8″ για το τέλος, ωστόσο δεν τους έφταναν εν τέλει οι 7 πόντοι του Τζερεμε, οι 5 του Μασοκώστα και οι 4 του Καραγρηγορίου.

Οι νικητές τελείωσαν το 13/28 βολές, 17/42 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/13 βολές, 7/31 δίποντα και 11/25 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Κορυφαίος για τους Kourkoutes ο Νακόπουλος με 22 πόντους (double-double), έχοντας 5/10 βολές, 7/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Μασοκώστας με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2μ8 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Kourkoutes (Αθανασίου): Νακόπουλος 22 (1), Σαρακηνός 2, Πλέστης 2, Βεϊσάκης 6 (2), Δημητρόπουλος 8 (1), Αθανασίου, Τσάκωνας 15, Μανιουδάκης 4, Τρωιάνος

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Πενταγιώτης 17 (5), Καραγρηγορίου 10 (1), Αδαμόπουλος 1, Στεριάδης, Καρπούζος, Γεράνιος 5

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Tebelwolves δεν παράτησαν στιγμή το ματς και παραλίγο να κλέψουν τη νίκη!