08/07/2024
Ano Liosia BC 25 16 22 18 - 81 -
Δαλάι Κλάμα 11 11 14 3 - 39 -

Έβαλαν τα καλά τους και πέρασαν τα Ano Liosia!

Δια περιπάτου έκαναν την ανατροπή απέναντι στους Δαλάι Κλάμα τα Ano Liosia, καθώς κέρδισαν με 81-39, ανατρέποντας έτσι το 69-57 του πρώτου αγώνα και στους 16 της Summer Evolution League θα αντιμετωπίσουν τους ODB!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τα Ano Liosia, καθώς με 8 πόντους του Παπαδιά, 7 του Δήμα, 5 του Καραμπούλα και τρίποντο του Ρήγα, πήραν σκορ πρόκρισης από νωρίς, 25-11. Ο Μπέης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Φλαμπούρης, Αντώνης Σωτηράκης και ο Άγγελος Σωτηράκης.

Στη δεύτερη περίοδο οι κιτρινόμαυροι συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 6 νέους πόντους του Καραμπούλα, 5 του Βαρβαρίδη και τρίποντο του Ρήγα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 41-22. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Δαλάι Κλάμα, παρά τους 4 πόντους που πέτυχε ο Μπέης και το τρίποντο του Αντώνη Σωτηράκη.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη - πρόκριση η παρέα του Ζαντιώτη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 12 πόντους του Βαρβαρίδη, 7 του Δήμα και τρίποντο του Ρήγα, ξέφυγαν  στους 27, 63-36! Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε η ομάδα του Μπουρελάκου να φανεί ανταγωνιστική, με τους Φλαμπούρη και Άγγελο Σωτηράκη να βάζουν από ένα τρίποντο. Σκορ τρίτης περιόδου 63-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό της Ζωφριάς και έτσι τα Ano Liosia έφτασαν εύκολα στη νίκη με 81-39, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Δήμα, Παπαδιά και Καραμπούλα. Για τους Δαλάι Κλάμα στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τζώλης και Μπεκρής.

Betsson MVP για τα Ano Liosia ο Παπαδιάς με 14 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 4/6 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 21 ριμπάουντ, έδωσε  2 ασίστ και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Δαλάι Κλάμα ο Μπέης με 11 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 5/10 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Ano Liosia (Ζαντιώτης): Παπαδιάς 14 (2), Κολέγκας, Ζαντιώτης, Βαρβαρίδης 19 (2), Δήμας 23 (2), Καραμπούλας 16 (2), Ρήγας 9 (3)

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Μπέης 11, Φλαμπούρης 11 (1), Μπεκρής 5, Σωτηράκης Α. 5 (1), Σωτηράκης Β. 5 (1), Σταυρόπουλος, Νικηταράς, Τζώλης 2

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Άνω Λιοσίων σε όλη τη διάρκεια του αγώνα!