26/02/2024
Space Hellas 16 12 17 25 - 70 -
New World Fix 16 24 8 10 - 58 -

Παίζει καλά, έρχονται τα κρίσιμα για τη Space!

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι από τα πρώτα του κιόλας λεπτά, η Space Hellas και οι New World Fix έπαιξαν ένα υπέροχο παιχνίδι που βρήκε νικητές τους πρώτους, με τελικό σκορ 70-58!

Ο Κωνσταντίνος ο Ρωμοσιός προσπαθούσε σε κάθε δυνατή ευκαιρία να βάλει τη μπάλα κάτω και να ανέβει προς το αντίπαλο καλάθι, όντας ο πιο επικίνδυνος παίκτης για την παρέα των New World Fix! Ο Μαμαλάκης και το δίδυμο Ηλιόπουλος-

Ελευθερίου συνεργάστηκαν εξαιρετικά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες με σκορ 16-16. Οργάνωση άψογη από τον Λογγίτση και Ντιαλό, Ρωμοσιός και Βαμβακούσης να εκτελούν από κοντά, με τους Fix να ανεβάζουν κατακόρυφα απόδοση και να αντιστέκονται στην τρίποντη ραψωδία του Μπαζώρα, με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με σκορ 28-40.

Η Space ήταν... δεδομένο ότι θα επέστρεφε, πως όχι άλλωστε όταν η είσοδος του Ντουμάνη έφερε ηρεμία και σωστό καταλογισμό επιθετικών επιλογών, με τον Ελευθερίου στο ποστ να ξεχωρίζει και να δίνει άμεσα λύσεις, με το σκορ να πάει στο 41-40. Τούμπα το ματς! Ο Ντιαλό όμως δεν είχε πει την τελευταία του... κουβέντα και με ένα κυρίαρχο κλείσιμο δεκαλέπτου, έβαλε ξανά μπροστά την παρέα του Τασιούδη, με σκορ 45-48! Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης είχε πάθος, είχε ένταση, είχε όμως και το καθαρό μυαλό των "πορτοκαλί", οι οποίοι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά έπαιξαν αυτό που έπρεπε και ακολουθώντας τα θέλω του Ντουμάνη έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 70-58.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Μαμαλάκης με 30 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα. Από τους Fix ξεχώρισε ο Τάσος Λογγίτσης με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο, ένα λάθος.

Space Hellas (Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 6, Μπαζώρας 12, Μαμαλάκης 30, Σιφναίος 12, Ελευθερίου 4, Κωνσταντινίδης, Μπαμπάκος 4, Ντουμάνης, Ηλιόπουλος 2.

New World Fix (Τασιούδης): Λογγίτσης 11, Ντιαλό 12, Ζωιτός 10, Ρωμοσιός 15, Βαμβακούσης 10, Κιτσαντάς.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που παρακολουθήσαμε!