08/10/2022
Kill Beer 15 14 10 19 - 57 -
Space Jam 11 11 9 7 - 38 -

Καλές οι μπύρες, όμως καλύτερες οι νίκες!

Η Kill Beer πέτυχε τη δεύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Development, επικρατώντας της Space Jam με σκορ 57-38.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με όρεξη στην αναμέτρηση με τους Νάστο και Πέτσα να δημιουργούν προβλήματα στην κοιμισμένη Kill Beer. Βέβαια εκείνη με τη σειρά της μετέτρεψε το 6-11 σε 15-11 μέχρι το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Τσοκαντά και Καρέλο να σκοράρουν κατά ριπάς.

Στη δεύτερη περίοδο παρακολουθήσαμε μία από τα ίδια. Ο Νάστος και ο Μαυροσκότης ευστόχησαν σε κάποια δύσκολα σουτ, όμως οι άντρες με τις μπύρες είχαν περισσότερα όπλα στη φαρέτρα τους και κράτησαν την υπέρ τους διαφορά (29-22), χωρίς μεγάλα προβλήματα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Space Jam έκανε τη μίνι-ανατροπή και το 33-30, με σημαιοφόρο τον Μαυροσκότη, ανάγκασε τη Kill Beer να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό ξύπνησε τους Καρέλο και Τσοκαντά και το δεκάλεπτο έκλεισε με συν οχτώ (39-31) για τους γηπεδούχους.

Η αναμέτρηση τελείωσε πριν την ώρα της στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Νικόλαο Καρέλο να είναι ασταμάτητος και τη Space Jam να μην έχοει άλλες δυνάμεις, για να διεκδικήσει τη νίκη. Μόνο ο Ερρίπης έβγαλε σθένος, όμως ήταν ήδη πολύ αργά για την ομάδα του. Το τελικό 57-38 αδικεί τους φιλοξενούμενους, αν και η αστοχία τους στα τρίποντα ήταν μεγάλη.

Η Kill Beer μέτρησε 11/14 βολ., 20/38 διπ., και 2/21 τριπ., ενώ πήρε 42 ριμπάουντ (7 επ., 35 αμ.). Έδωσε 11 ασίστ για 12 λάθη και έκανε 7 κλεψίματα. Οι ηττημένοι από τη μεριά τους είχαν 7/17 βολ., 11/41 διπ. και 3/21 τριπ. Επίσης μέτρησαν 11 ασίστ, 13 λάθη, 8 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Ο Χρήστος Τσοκαντάς ήταν ο Betsson MVP και λίγο έλειψε να κάνει double-double (13π., 8 ασ. ). Είχε 5/7 βολές, 1/1 δίποντα, 2/6 τρίποντα, έκανε 4 κλεψίματα, ενώ υπέπεσε και σε 3 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Kill Beer (Καραδημητρίου): Γκούνας 8, Καρέλος 18, Κουτσιούκης, Μπογέας 4, Παντελόπουλος 6, Σαλονικάς, Τσοκαντάς 13 (2)

Space Jam (Μαυροσκότης): Γιακουμής 1, Ερρίπης 6, Μαυροσκότης 5 (1), Νάστος 8 (1), Νίκου, Πέτσας 8, Παπαχαρίσης 5, Φώτης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η συνεχής προσπάθεια της Kill Beer για τρανζίσιον παιχνίδι.